İngiltere Merkez Bankası faiz oranı açıklaması


İngiliz Sterlini’ndeki tarihi düşüşün ardından İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, Para Politikası Komitesi’nin enflasyonu %2 hedefine geri getirmek için faiz oranlarını değiştirmekten çekinmeyeceğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE), finansal varlıkların önemli ölçüde yeniden fiyatlanmasının ortasında finansal piyasalardaki gelişmeleri çok yakından takip ettiği göz önüne alındığında, Para Politikası Kurulu, enflasyonu yüzde 2’lik bir hedefte normale döndürmek için gerekli faiz oranlarını değiştirmekte tereddüt etmeyecektir. görevine uygun olarak orta vadede sürdürülebilir olduğunu ilan etmiştir.

BoE Başkanı Andrew Bailey’in bankanın internet sitesinde yer alan açıklaması, bankanın finansal varlıkların önemli ölçüde yeniden fiyatlandırılması nedeniyle finansal piyasalardaki gelişmeleri yakından izlediğini kaydetti.

Açıklamada, Birleşik Krallık hükümetinin son haftalarda bir dizi önemli duyuruda bulunduğu hatırlatıldı: “Hükümetin Enerji Fiyat Garantisi (iki yıl boyunca hanelerin enerji faturalarını kilitleyen), enflasyon düşüşünün yakın vadeli zirvesini (beklenen zirveyi) işaretleyecektir. ” söylenmiştir.

“KURUL FAİZ ORANLARINI DEĞİŞTİRMEKTEN ÇEKİNMEYECEK”

Birleşik Krallık hükümetinin sürdürülebilir ekonomik büyümeye olan bağlılığını selamlayan bildiride şu değerlendirmeler yer aldı:

“Para politikasının rolü, talebin arzı aşmamasını ve orta vadede daha fazla enflasyona yol açmamasını sağlamaktır. Para Politikası Komitesi’nin daha önce açıklığa kavuşturduğu gibi, Komite, bir sonraki planlı toplantısında Hükümet açıklamalarında tam bir etki değerlendirmesi yapacaktır. Talep ve enflasyon ve sterlindeki düşüş.Para Politikası Kurulu, yetkisine uygun olarak, orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine geri getirmek için gerektiğinde faiz oranlarını ayarlamaktan çekinmeyecektir.”

Sterlin’de Tarihsel DÜŞÜŞ

İngiliz Sterlini bu sabah Asya piyasalarında tüm zamanların en düşük seviyesi 1.0350’yi gördü.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin toplam 45 milyar sterlinlik vergi indirimleri hazırladığını söyledi. Bu durum, ülkenin dış borcunun artacağı beklentilerini artırdı ve sterlin zayıflamasına neden oldu.

Analistler, BoE’nin enflasyonu kontrol etmek amacıyla önümüzdeki dönemde faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

İngiltere Merkez Bankası geçen hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %2,25’e yükseltti.

Ülkedeki enflasyon şu anda yüzde 9,9 ile son 40 yılın en yüksek seviyesi.