İngiltere Merkez Bankası 80 milyar sterlinlik devlet tahvili satmaya başladı


İngiltere Merkez Bankası, önümüzdeki ayın başından itibaren 80 milyar sterlinlik Birleşik Krallık devlet tahvillerinin satışına başlamaya karar verdiğini açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından yapılan açıklamada, başlangıçta bu ayın sonunda yapılması planlanan 80 milyar sterlinlik tahvil satış planının bir gün ertelendiği ve 1 Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

Salı günü bankadan yapılan açıklamada gazetenin iddiaları yalanlandı.

İngiltere Merkez Bankası, parasal genişleme programı sırasında satın alınan 838 milyar sterlin değerindeki tahvillerin yeniden satış tarihini 6 Ekim’den bu ayın sonuna ertelemeye karar verdi.

İNGİLTERE BAKANI VERGİ İNDİRİMİNİ ÇEKTİ

İngiltere Hazine Bakanı Jeremy Hunt dün, hükümetin kamu borçlanmasını 45 milyar sterlin civarında artırmayı planladığı için mini bütçe programı kapsamındaki vergi indirimlerinin piyasalarda gerginliğe neden olduğunu duyurdu.

Bakan Hunt, hanelerin elektrik faturalarına yansıyacak fiyatların bundan 2 yıl sonra değil, gelecek yıl Nisan ayına kadar sabit tutulacağını söyledi.

Piyasa uzmanları Hunt’ın açıklamalarının olumlu olduğunu belirtirken, İngiliz sterlini açıklamaların ardından yüzde 1,8 artışla 1,1371 dolardan işlem gördü.

Buna karşılık, ülkenin 10 yıllık tahvil getirisi 22 Eylül kapanışından 46 baz puan yükseldi.

İngiliz sterlini, eski Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in kamu borç yükünü artıracak vergi indirimlerini açıklamasının ardından geçen ay ABD doları karşısında 1.0350 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

Mali Düzenleme planı kapsamında daha önce çeşitli vesilelerle vergi indirimi planının arkasında olan İngiltere Başbakanı Liz Truss, geçtiğimiz Cuma günü kamuoyu baskısına direnemedi ve Kwasi Kwarteng’i Hazine Bakanı olarak görevden aldı ve yerine Jeremy Hunt’ı atadı.