İngiltere Başbakanı Truss: İş dünyasında öncelikli büyüme


İngiltere Başbakanı Truss, ekonomideki önceliğinin büyüme olduğunu söyledi. Truss, “Büyüme karşıtı koalisyonun bizi arkamıza almasına izin vermeyeceğim” dedi.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin Birmingham’daki sonbahar konferansının sonunda konuştu.

Açıklamalarında, partisinin ekonomik büyümeye odaklanmak ve İngiltere’nin karşı karşıya olduğu birçok sorunu çözmek için birleşmesi gerektiğini söyledi. Covid-19 salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı ve İngiltere’nin en uzun süre hüküm süren hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth’in ölümüne değinen Truss, “İngiltere için çok önemli bir zamanda bir araya geliyoruz. Bunlar fırtınalı günler.”

“BÜYÜME KARŞITI KOALİSYONA İZİN VERMEYECEĞİM”

Truss, hükümetin enerji kriziyle başa çıkmak için kararlı adımlar attığını ve büyümeye odaklandığını belirterek, “Ekonomimiz için üç önceliğim var: büyüme, büyüme ve büyüme”. İngiltere ekonomisinin uzun süredir olması gerektiği kadar büyümediğini ve özgür demokrasilerin güçlü ekonomilere ihtiyacı olduğunu kaydeden Truss, büyüme karşıtı koalisyonun İngiltere’nin kaybetmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

“UCUZ MAL VE ENERJİYE ÇOK BAĞIMLI OLDUK”

Başbakan Truss, küresel krizle karşı karşıya kalmalarının nedenlerinden birinin Batı’nın birlikte bir şeyler yapmaması olduğuna dikkat çekerek, “Katısız kaldık. Savunmaya yeterince para harcamadık. Ucuz mallar ve enerji için otoriter rejimlere fazla bağımlı hale geldik.” Truss, İngiltere’nin Rusya’ya yeterince yakın zamanda sırtını dönmediğini ve bir daha asla olmayacağının sözünü verdi: “Bu nedenle enerji güvenliğimizi güçlendirmek için kararlı adımlar atıyoruz. Kuzey Denizi’ndeki doğal gaz sahaları ve daha fazla yenilenebilir ve nükleer enerji sağlıyoruz” dedi.

GREENPEACE ÜYELERİ BAŞBAKAN TRUSS’IN KONUŞMASINI KESİTLENDİ

Başbakan Truss konuşurken salondaki iki Greenpeace üyesi “Kim oy verdi?” dedi. petrol ve doğal gaz çıkarmak için tartışmalı hidrolik kırma yöntemine yönelik yasağın kaldırılmasını protesto etti. Truss’un konuşmasını bölen iki kadın protestocu daha sonra güvenlik güçleri tarafından salondan çıkarıldı.