İngiliz hükümeti vergi planını geri çekiyor


Ekonomik planlara yönelik sert eleştirilerin ardından İngiliz hükümeti, yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçti. Maliye Bakanı Kwarteng, en çok kazananlar için yüzde 45’lik en yüksek vergi oranının kaldırılmayacağını açıkladı.

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng yaptığı açıklamada, en çok kazananlar için yüzde 45 olan en yüksek vergi oranının kaldırılmayacağını söyledi.

“YÜZDE 45 VERGİ’NİN KALDIRILMASINA DEVAM ETMEYECEĞİZ”

Kwarteng şunları söyledi: “Yüzde 45’lik gelir vergisi indiriminin kaldırılmasının, ülkenin karşı karşıya olduğu zorlukları çözme misyonumuza uygun olmadığına karar verdik. Bu nedenle yüzde 45’lik verginin kaldırılmasını zorlamayacağız. Anladık ve dinledik.”

Kwarteng 23 Eylül’de ülkenin en zenginlerine fayda sağlamak için toplam 45 milyar sterlinlik vergi indirimleri hazırladığını duyurdu.

Vergi indirimleri, yılda 150.000 sterlinden fazla kazananlardan alınan yüzde 45’lik gelir vergisinin kaldırılmasını da içeriyordu.

Bu durum, ülkenin dış borcunun artacağına dair beklentilerin artmasıyla sterlin güç kaybederek piyasalarda çalkantılara neden oldu.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın enerji fiyatlarına etkisi ve durgunluk endişeleri de sterlin üzerinde baskı yarattı.

İngiltere hükümeti vergi planını geri çekiyor - 1

SON 14 YILIN EN YÜKSEK SİYASİ İLGİ

İngiltere Merkez Bankası devreye girmek ve tahvil alım paketini açıklamak zorunda kaldı.

22 Eylül’de banka faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %2,25’e yükseltti. Böylece kilit faiz oranı son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Ülkede enflasyon yüzde 9.9 ile son 40 yılın en yüksek seviyesi.

Standard & Poor’s, Başbakan Liz Truss’un vergi indirim planlarının ülkenin borcunu daha da artıracağı için İngiltere’nin ‘AA’ kredi notunun görünümünü ‘durağan’dan negatife indirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da 27 Eylül’de İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiğini ve yetkililerle işbirliği yaptığını, yüksek enflasyon karşısında büyük ve hedefsiz vergi paketleri önermediğini söyledi.

Sterlin, yüzde 45’lik en yüksek kişisel gelir vergisi oranını kaldırma planından vazgeçildiğinin açıklanmasının ardından dolar karşısında yüzde 0.8 değer kazandı.