IMF’den merkez bankalarına enflasyon uyarısı


IMF Direktörü Georgieva, enflasyonun beklenenden daha geniş yayıldığını ve merkez bankalarının mücadelede ısrarcı olması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, enflasyonun dünyaya yayıldığına ve merkez bankası yetkililerinin enflasyonla mücadelede ısrarcı olması gerektiğine dikkat çekti.

Georgieva dün yaptığı bu açıklamayla, geçen yıl enflasyonun geçici olacağına dair tahminlerin yanlış olduğunu kabul etti.

“Enflasyon kalıcı, beklediğimizden daha yaygın. Bu, merkez bankası yetkililerinin enflasyonla, enflasyonun gösterdiği gibi inatla mücadele etmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Francois Villeroy de Galhau ile katıldığı konferansta Georgieva, maliye ve para politikaları işe yararsa gelecek yılın daha az zorlu olabileceğini söyledi.

ENFLASYON UYARISI DOLDURABİLİR.

Öte yandan Georgieva, maliye politikasının doğru şekilde hedeflenmemesi durumunda, bunun “para politikasının düşmanı” ve “tembel enflasyon” haline geldiğini söyledi.

Georgieva’nın açıklamalarından bir gün önce ABD enflasyon verileri beklentilerin üzerinde geldi ve konut ve gıda fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini gösterdi.

Georgieva, enflasyondaki artışın küresel ekonomiyi bekleyen “belirsizliğin ve zorlukların sadece küçük bir parçası” olduğunu belirterek, koronavirüs salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin de fiyat artışlarını derinleştirdiğini ve geçim krizinin yarattığını açıkladı.