IMF’den Avrupa ülkelerine ‘doğal gaz’ uyarısı


IMF, Rusya’nın gaz kesintisinin Orta ve Doğu Avrupa’daki bazı ülkelerin ekonomilerini yüzde 6’ya kadar küçültebileceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya’nın karantina gazının Avrupa ekonomilerini ciddi şekilde etkileyeceği konusunda uyardı.

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Alfred Kammer, Müdür Yardımcısı Mark Flanagan, Emtia Araştırma Departmanı Başkanı Andrea Pescatori ve Emtia Birimi Ekonomisti Martin Stuermer, “Rusya’nın Doğal Gaz Kesintisi Avrupa Ekonomilerini Nasıl Etkileyebilir?” başlıklı ortak bir blog yazısı yazdı.

Gaz arzındaki kısmi kesintinin Avrupa’da ekonomik büyümeyi zaten etkilediğine dikkat çekilirken, tam bir kesintinin çok daha ciddi sonuçları olabileceği kaydedildi.

Makalede, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının küresel ekonomik büyüme için umutları daha da gölgelediği vurgulandı ve ticaret, yatırım ve finansal bağlar hesaba katıldığında Avrupa ekonomisinin ciddi bir gerileme ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Avrupa’nın en büyük enerji tedarikçisi olan Rusya’dan gaz ihracatının kısmen kesildiğine dikkat çekilirken, eşi benzeri görülmemiş bir tam kesinti olasılığı, gaz kıtlığı, yüksek fiyatlar ve ekonomik etkileri konusunda endişeleri artırıyor.

Rapor, politika yapıcıların hızlı hareket ettiğini, ancak bununla başa çıkmak ve etkiyi en aza indirmek için hiçbir planının olmadığını tespit etti.

YÜZDE 6’YA KADAR BALMA RİSKİ

IMF yetkilileri tarafından hazırlanan makale, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti gibi Orta ve Doğu Avrupa’daki bazı ülkelerin yüzde 40’a varan gaz tüketimi kıtlığı ve yüzde 6’ya varan GSYİH daralması riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Makale, İtalya’nın elektrik üretimi için gaza olan yüksek bağımlılığı nedeniyle de önemli bir etkiye sahip olacağını vurguladı.

Çalışmaların, alternatif kaynaklara erişim ile kısa vadede Rus gazında yüzde 70’e varan bir azalmanın yönetilebileceğini gösterdiğine dikkat çekilirken, bunun bazı ülkelerin neden Rusya’dan tek taraflı olarak ithalatı durdurabildiğini açıkladığı açıklandı.

Alternatif arz ve enerji kaynaklarının güvence altına alınması, altyapı darboğazlarının hafifletilmesi, hassas haneleri korurken enerji tasarruflarının teşvik edilmesi ve ülkeler arasında gaz paylaşımı için dayanışma düzenlemelerinin genişletilmesiyle etkiler hafifletilebilir.