IMF Türkiye için büyüme tahminini yükseltti


Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini 2022 için yüzde 2,7’den yüzde 4’e, 2023 için yüzde 3’ten yüzde 3,5’e yükseltti.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu, daha önce bu yıl yüzde 2,7 büyüme öngören Türkiye ekonomisini yüzde 4’e çıkardı.

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelledi.

Rapor, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminlerini bu yıl yüzde 4, gelecek yıl yüzde 3,5 olarak belirledi.

Nisan ayında yayınlanan IMF tahminleri, Türkiye ekonomisinin 2022’de yüzde 2,7, 2023’te ise yüzde 3 büyüyeceğini varsayıyordu.

Küresel ekonomik büyüme tahminlerini düşüren rapor, küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,2 ve gelecek yıl yüzde 2,9 büyümesinin beklendiğini ortaya koydu.

IMF, Nisan ayında yayınladığı raporunda, küresel ekonominin 2022 ve 2023 yıllarında yüzde 3,6 oranında büyüyeceğini öngörüyor.

Raporda, beklenenden yüksek enflasyonun dünya genelinde finansal koşulların sıkılaşmasına yol açtığı, Çin’deki ekonomik yavaşlamanın ve Ukrayna’daki savaşın olumsuz etkisinin salgın nedeniyle zayıflayan küresel ekonomiyi vurduğu tespit edildi.

IMF ekonomi danışmanı ve araştırma direktörü Pierre-Olivier Gourinchas, ekonomik görünümle ilgili blog yazısında, dünyanın en büyük üç ekonomisinin yavaşladığını ve enflasyonun büyük bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı.

Gourinchas, küresel ekonominin giderek daha kasvetli ve belirsiz bir görünümle karşı karşıya olduğunu ve dünyanın yakında küresel bir resesyonun eşiğine gelebileceğini açıkladı.