IMF İngiltere açıklaması: Vergi indirimi paketi eşitsizliği artıracak


Uluslararası Para Fonu (IMF), İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiğini ve yetkililerle birlikte çalıştığını ve yüksek enflasyon nedeniyle büyük ve hedeflenmemiş vergi paketleri önermediğini söyledi.

İngiltere hükümetinin 45 milyar sterlinlik vergi indirimi paketini açıklamasının ardından IMF bir açıklama yaptı.

IMF sözcüsü yaptığı açıklamada, “İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından izliyoruz ve yetkililerle birlikte çalışıyoruz.” Dedi. ifadesi kullanılmıştır.

UYARI “EŞİTSİZLİĞİ ARTIRACAK”

Açıklamada, ülkede açıklanan büyük mali paketin ailelerin ve işletmelerin enerji şokunu atlatmasına yardımcı olmayı ve vergi indirimleri ve kamu hizmetleri önlemleri yoluyla büyümeyi artırmayı amaçladığı anlaşıldı, ancak maliye politikasını ilerletmenin öneminin parasal amaçlara aykırı amaçlar için çalışmadığı vurgulandı. politika.

Açıklamada, “Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok ülkedeki yüksek enflasyonist baskılar göz önüne alındığında, şu anda büyük ve hedeflenmemiş vergi paketleri önermiyoruz” dedi. değerlendirme yapıldı.

23 Kasım bütçesi, Birleşik Krallık hükümetine desteği daha iyi hedeflemenin yollarını keşfetmesi ve özellikle yüksek gelirlilere fayda sağlayacak vergi önlemlerini dikkate alması için bir fırsat sağlayacak.

STERL’İN VERGİ İNDİRİM PAKETİ DUYURUSU SONRASI TARİHSEL DÜŞÜŞÜ

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin toplam 45 milyar sterlinlik vergi indirimi uygulamaya hazırlandığını duyurdu.

Bu durum, ülkenin dış borcunun artacağına dair beklentilerin artmasıyla sterlinin güç kaybetmesine neden oldu. İngiliz sterlini dün Asya piyasalarında 1.0350 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE), ülkenin 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyona rağmen geçen hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %2,25’e yükseltti.

BoE baş ekonomisti Huw Pill bugün, hükümetin önerdiği vergi indirimlerinin bankadan önemli bir para politikası tepkisine yol açmasının muhtemel olduğunu söyledi.