IMF Dünya Ekonomik Açıklaması: Belirsizlik son derece yüksek


Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin son derece yüksek olduğunu ve enflasyonun kalıcı hale gelmesi durumunda görünümün bozulabileceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında yaptığı konuşmada ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Georgieva, küresel ekonomiye ilişkin beklentilerin pembe olmadığını söyledi: “Beklentiler önemli ölçüde bulutlandı ve belirsizlik son derece yüksek. IMF’nin daha önce uyardığı aşağı yönlü riskler artık gerçek oldu” ifadesini kullandı.

Georgieva, Ukrayna’daki savaşın yoğunlaştığını ve emtia ve gıda fiyatları üzerinde ek baskı oluşturduğunu söyledi.

Küresel finansal koşulların beklenenden fazla sıkılaştığına dikkati çeken Georgieva, salgının yol açtığı aksaklıkların ve küresel tedarik zincirlerinde yenilenen darboğazların ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekti.

Georgieva, aşağı yönlü risklerin devam ettiğini ve daha da kötüleşebileceğini belirterek, uzun süreli enflasyonun daha fazla politika müdahalesi gerektireceğini, bu durumun özellikle yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerde potansiyel olarak büyümeye zarar vereceğini ve etkiyi artıracağını belirtti.

Ülkelerin enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini vurgulayan Georgieva, enflasyonu düşürmenin toparlanmayı tehlikeye atabileceğini ve savunmasız insanların yaşam standartlarına daha fazla zarar verebileceğini söyledi.

Georgieva, maliye politikasının merkez bankalarının enflasyonu kontrol etme çabalarını engellememesi, desteklemesi gerektiğini kaydetti.

Küresel işbirliği için yeni bir ivmenin önemini vurgulayan Georgieva, gıda güvensizliği ve yüksek borç risklerini ele almak için G20 liderliğine özellikle ihtiyaç duyulduğunu söyledi.