İlyas Salman… İKİ YILA KADAR İHTİYAÇ VAR!


Dergi Haberleri

Sosyal medyada paylaştığı bir videoda Türk milletini alenen aşağılayan yorumlar yaptığı için “Türk milletini alenen aşağılamak”la suçlanan oyuncu İlyas Salman, iki yıla kadar hapis cezasıyla hakim karşısına çıktı.

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık İlyas Salman katılmazken, avukatı Özgür Murat Büyük Salon’da hazır bulundu.

GÖRÜŞ GEREKLİ CEZA

Savcı konuyla ilgili tavrını açıkladı. Uzman görüşü, İlyas Salman’ın yargılanan videoda Türk milletine karşı “akılsız insanlar” sözlerini söyleyerek Türk Ceza Kanunu kapsamında “Türk milletini alenen aşağılama” suçunu işlediğini tespit etti.

Raporda savcılar, Salman’ın 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

İlyas Salman’ın avukatı, rapora karşı kendini savunmak için süre istedi.

Mahkeme, duruşmayı erteledi ve sanık İlyas Salman’ın avukatına rapora karşı yorum yapması için bir sonraki duruşmaya kadar süre verdi.

NE OLDU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 67 yaşındaki İlyas Salman’ın Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve hükümetine alenen hakaret ettiği, ve devletin yargı organları sosyal medyada paylaşılan bir video aracılığıyla paylaşıldı.

Bildirimin ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, Salman’ın sosyal medyada paylaşılan video içeriğinde alenen Türk milletini aşağılayıcı sözler söylediği kaydedildi.

İddianamede İlyas Salman’ın “Türk milletini alenen aşağılama” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.