İklim taahhütlerine rağmen fosil yakıtlara destek iki katına çıkıyor


İklim değişikliğiyle mücadele taahhütlerine rağmen, 51 büyük ekonomiden fosil yakıtlara verilen destek geçen yıl bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıkarak 697,2 milyar dolara ulaştı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerinden derlenen bilgilere göre, özellikle büyük ekonomilerde kömür, petrol ve doğal gazın çıkarılması ve tüketimine yönelik destek önemli ölçüde arttı.

Bu artışta, küresel ekonomide yaşanan salgın sonrası toparlanmanın ardından enerji fiyatlarındaki artış etkili oldu. Petrolün varil fiyatı 2020 yılında ortalama 42.58$ iken geçen yıl 69.04$’a yükseldi.

OECD ve G20 ülkeleri de dahil olmak üzere, enerji üreten ve tüketen 51 ülkeden, dünyanın toplam enerji arzının yüzde 85’ini oluşturan fosil yakıt sübvansiyonları, 2020’de 362,4 milyar doları buldu.

Söz konusu destek tutarı 2021’de neredeyse iki katına çıkarak 697,2 milyar dolara ulaştı. Petrol ürünleri sektörü, dünyanın en büyük 51 ekonomisi tarafından fosil yakıtlara sağlanan toplam desteğin 302,7 milyar dolarını oluşturdu.

Bunu 209,3 milyar dolar ile elektrik, 166 milyar dolar ile doğal gaz ve 19,2 milyar dolar ile kömür için sübvansiyonlar izledi.

HANGİ ÜLKELER VAR?

Fosil yakıtlara verilen desteğin artması, dünyadaki iklim değişikliğiyle mücadele çabalarının artmasıyla çelişiyor. Söz konusu 51 ülke arasında yer alan ve dünyanın en büyük 10 kömür ülkesi olan Çin, Hindistan, ABD, Japonya, Güney Kore, Güney Afrika, Endonezya, Rusya, Vietnam ve Avustralya; 2050.

Öte yandan, enerji krizi nedeniyle artan fiyatlar nedeniyle fosil yakıt sübvansiyonlarının bu yıl daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.