İkinci el web sitelerinin “şişirilmiş fiyatını” araştırmak


Sahibinden.com’un ikinci el sitesi hakkında “hakim durumunu suistimal ederek şişirilmiş fiyatlar uyguladığı” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumu sahibi Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. AŞ’ye (sahibinden.com) “faaliyet gösterdiği pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığı” iddiasıyla dava açıldı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre, şirketin gayrimenkul ve araç satışı ve kiralamasına yönelik çevrimiçi platform hizmetleri pazarlarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasıyla ilgili ön soruşturma rekabet kurumu tarafından kapatıldı. .

Ön inceleme sırasında elde edilen bilgi, belge ve sonuçları görüşen Rekabet Kurumu, sonuçları ciddi ve yeterli bulmuştur ve Bilgi Teknolojileri Paz sahibine iletmeye karar vermiştir. ve tik AŞ soruşturma açılmasına karar verdi.

Öte yandan duyuruda, söz konusu kararın bilgilendirici nitelikte olduğu ve soruşturulan kişilerin rekabeti koruyan kanunu ihlal ettikleri veya ilgili kanun kapsamında cezalandırılacakları şeklinde yorumlanamayacağı belirtildi.