İç hat uçak biletleri için yeni bir maksimum ücret açıklandı


Daha önce tek yön 999 TL olan iç hat uçak bileti maksimum fiyatı 1.150 TL’ye yükseltildi. Havayolları bugün yeni belirlenen maksimum fiyattan satışa bilet sunmaya başlıyor.

Yeni oluşturulan ücret tavanı uygulamasına göre; Ekonomi sınıfında iç hat uçuşlarında en yüksek tek ücret 1.150 lira oldu.

Havayolları, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve diğer maliyet artışları nedeniyle iç hat bilet fiyatlarında artış talep etti.

Azami ücretteki son artışla birlikte 2022’de beşinci kez yurt içi biletlere yansıdı.

Yıl başında 599 TL olarak belirlenen maksimum bilet fiyatı kademeli olarak artırılırken; Son olarak Haziran ayında 999 liraya yükseldi.

Yeni belirlenen maksimum fiyatla havayolları, bugünden itibaren 1.150 lira olan iç hat uçuşlarında en yüksek tek yön ekonomi sınıfı bilet fiyatını sunuyor.

MAKSİMUM FİYAT UYGULAMASI 2013 YILINDA BAŞLADI

Yeni azami ücretle iç hat seferleri yapan yolcular, tatiller ve tatiller dahil ekonomi sınıfında “business class” hariç 1.449 liradan fazla ödeme yapmayacak.

Yurt içi bilet fiyatlarının bayramlarda ve tatil sezonunda aşırı artmasını önlemek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın girişimiyle 9 yıl önce azami bilet fiyatı uygulamasına başlandı.

2013 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ilk kez tek yön uçuşlar için maksimum fiyatı 299 lira olarak belirledi.

2021 sonunda azami ücret 499 liraydı. Yurtiçi business class ve uluslararası ücretlerde üst sınır yoktur.