İBB’nin resmi tatillerde İstanbulkart kullanma kararı: Göçmenler ve turistler kullanamıyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ekim ayından itibaren sadece kişiselleştirilmiş İstanbulkart kullanıcılarının resmi tatiller ve resmi tatillerde ücretsiz ulaşımdan yararlanacağını duyurdu.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, kimliği belirsiz kart kullanıcıları, göçmenler ve turistler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndan itibaren ücretsiz ulaşım haklarını kullanamayacak.

Birçok ödeme noktasında banka kartı olarak kullanılan İstanbulkart’ların “anonim” özelliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte kartlar kişiselleşiyor.

İstanbul’da birçok kampanyadan sadece kişiye özel kart sahipleri faydalanabilir. 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren tüm anonim İstanbulkartların kullanımı durdurulacaktır.

İstanbulkart, mobil uygulamaya giriş yapılarak, ana sayfanın “Kart Ekle” bölümündeki yönergeler takip edilerek veya “www.bireysel.istanbulkart.istanbul” adresinden gerekli bilgiler girilerek kişiselleştirilebilir. Bir mobil uygulama veya web üzerinden kişiselleştirmek istemeyen kullanıcılar için 153’ten destek mevcuttur.

Açıklamada, BELBİM A.Ş. Genel Müdür Nihat Narin, İstanbulkart’ın artık kredi kartı gibi marketlerde alışverişe imkan veren bir hayat kartı olduğunu ve bunun da İstanbulkart’a yüklenen bakiyeyi artırdığını açıkladı.

Narin, “İstanbulkart’a yüklenen bu yüksek bakiyeleri artık korumamız gerekiyor. Kredi kartını kaybedersek ne yaparız? Hemen bankayı arayıp kartı kullanıma kapatıyoruz. İstanbulkart’ı kişiselleştirirsek, içindeki dengeyi de aynı şekilde koruyabiliriz. Ancak kartınız anonim bir kartsa, onu koruyabiliriz. Bu mümkün değil. Bu nedenle, kişiselleştirilmemiş İstanbulkartların 31 Aralık’tan sonra kullanılması yasaklanacak.” denildi.