İBB Stadttheater… YENİ SEZON ‘HAMLET’ İLE BAŞLADI!


Dergi Haberleri

İstanbul Belediyesi (İBB) Belediye Tiyatroları, repertuvarını kurucusu Muhsin Ertuğrul’un oluşturduğu 2022-2023 tiyatro sezonunu “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” mottosuyla “sezona Shakespeare oyunuyla başlama geleneğini” sürdürecek. William Shakespeare’in ölümsüz oyunu Hamlet’in galası.

Usta yönetmen Engin Alkan, William Shakespeare’in yazdığı Hamlet’i farklı bir yorumla izleyiciyle tanıştırdı.

Tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde gösterime girdiğinde seyircilerden büyük ilgi gördü.

Oyunun galası için; Mahir Polat, İBB Genel Sekreter Yardımcısı, Kültür Dairesi Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Kültürel Faaliyetler Müdürü Gül Ayşe Eken, Sosyal Hizmetler Başkanı Nazlı Enif Dipşar, İBB Meclis Üyesi Murat Cirav, Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcısı Oytun Askeroğlu, Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Can Başak, Edebiyat Komitesi üyeleri Özen Yula ve Oğuz Aıcı’nın da aralarında bulunduğu şehir tiyatrolarının sanatçıları katıldı.

Eserin sonunda Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever şunları söyledi:

“Bizim için her sezon, her prova, her parça yeni bir yolculuk, aramıza katılan bir sürü yeni insan, yeni arkadaşlar demek.

Bu yolculuk sonunda sizinle taçlanacak. Bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederiz.

Bu yıl İstanbul Şehir Tiyatrosu olarak klasikleri İstanbul seyircimizle buluşturmak istedik.

Her şeyden önce gençleri klasiklerle buluşturmak istedik. Geçmişten geleceğe bir köprü olmak istedik.

Umarım bu yolculukta çok mutlu olursunuz. Tüm oyunlarımıza hoş geldiniz. İyi bir sezon diliyorum” dedi.

Kayıp sanatçılar için mumlar yakıldı

Geleneksel olarak her sezon açılışında, geçmişte kaybettiğimiz tüm sanatçıların anısına İBB Şehir Tiyatroları sahnelerinde mumlar yakılır.

Sanatçılarımız ve teknisyenlerimiz bu geleneği sahnelerimizde yaşatmışlardır.

Çeviren Sabahattin Eyüboğlu, Dramaturji Sinem Özlek, Dekor-Aydınlatma Tasarımı Cem Yılmazer, Kostüm Tasarımı Nihal Kaplangı, Efekt Tasarımı Metin Küçükyılmaz, Hareket Düzenleme Senem Oluz, Mücadele Koreografisi Murat Turhan, Alp Tuğhan Taş, Cihat Faruk Sevindik, Ahmet Çelikbaş, Özgün Akça’nın fotoğraflarını çektiği oyunda Deran Özgen, Destan Batmaz , Resist Dedeoğlu, Doğan Altınel, Doğan Şirin, Elçin Atamguç, Emrah Derviş Soylu, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Onur Şirin, Tevfik Şahin, Zafer Kırsan, Zeliha Bahar Çebi.

Oyun, 6-8 Ekim ve 12-15 Ekim 2022 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde sahnelenecek.

mezra

Usta yönetmen Engin Alkan, dünya klasikleri arasında haklı bir yere sahip olan Shakespeare’in bu oyununu farklı bir yorumla izleyiciyle buluşturuyor.

Yaşam ile ölüm, güç ile intikam, düşünce ile eylem arasındaki tüm zamanların çelişkilerini sahneye taşıyan tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, çağdaş bir okumayla günümüzün etkileyici bir hatırasına dönüşüyor. Engin Alkan’ın yönü.Sağ