İBB Şehir Tiyatrosu… Çingene Boksörleri İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR!


Dergi Haberleri

çingene boksörü; İki Diğerinin Hikayesi…

Boks yıldızı Johann Trollmann’ın hayatına dayanan Gypsy Boxer, Nazi Almanyası’ndaki boks ringlerinden şok edici yumruklar alan ve bu yumruklara karşı duran iki arkadaşın, Hans ve Ruki’nin hikayesini anlatıyor.

İstanbul “Klasiklerle Buluşma” mottosuyla yaratılan 2022-2023 sezonunun yeni oyunu Gypsy Boxer, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü Gazhane Meydan Sahne Müzesi’nde gösterime girdi.

Oyun, seyircisini 1930’larda Almanya’daki ırkçı ve ayrımcı rejimin kaotik dünyasına götürdü.

2022/10/03/cingeneboksor-oyun.jpg

Çeviren Gülen İpek Abalı, dramaturji Gökhan Aktemur, müzik Buğra Özgün, dekor Hacer Duran-Cihan Aşar, kostüm tasarımı Hacer Duran, ışık tasarımı Mustafa Bilal ve efekt tasarımı Erhan Aşar tarafından yapılmıştır. Fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Ercan Demirhan rol alıyor.

Oyun, 6-8, 19-22 ve 26-29 Ekim 2022 tarihlerinde Müze Gazhane Meydan Sahnesi’nde izlenebilecek.

çingene boksör

1920’lerin boks yıldızı Johann Wilhelm Trollmann’ın trajik hayatını konu alan oyun, kurgusal bir karakter olan Hans’ın şahidi aracılığıyla seyirciye aktarılıyor.

Çocukluk yıllarında tanışan ikili, güçlü bir dostlukla yılları geride bırakıyor.

Kendine has tarzıyla yıldızlaşan çingene boksör Ruki, Nazi Almanyası’nın faşist politikalarına ve ayrımcılığa maruz kalıyor. Alman şampiyonu olmasına rağmen, bu unvanla ödüllendirilmez ve her zaman kaybetmeye mahkumdur.

Gecekondularda başlayan ve toplama kamplarına kadar devam eden ölümüne bir dostluğun güçlü hikayesi…