Hollywood yıldızlarına ders veren “Sifu” köyünde alabalık çiftliği açtı


Dergi Haberleri

Avrupa’da ve dünyada önemli başarılara imza atan Eskişehirli ünlü oyuncu ve dövüş sanatları ustası Emin Boztepe, Covid-19 salgınıyla ABD’nin Los Angeles kentinde hayatını bırakarak Emirdağ Afyonkarahisar İlçesi Bağlıca Köyü’nde alabalık çiftliği açtı. babasının ocağı.

1962 yılında Eskişehir’in Çifteler ilçesinde dünyaya gelen Emin Boztepe, 4 yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etti. 7 yaşında futbola başlayan Boztepe, Almanya’da gördüğü yabancı düşmanlığı, baskı ve şiddet nedeniyle 14 yaşında dövüş sanatlarıyla ilgilenmeye başladı. Profesyonel olarak dövüş sanatlarıyla ilgilenen Boztepe, 18 yaşında ilk dövüş sanatları okulunu açtı. Almanya’dan sonra Hong Kong’da yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Boztepe, 1990’lı yıllarda ABD’de sinema sektörüne girdi. Hollywood’da çekilen aksiyon filmlerinde oyunculara koçluk yaptı ve dövüş sahnelerinin koreografisini yaptı. Oyunculuk kariyerinde 6 filmde rol aldı. Ünlü usta, kariyeri boyunca farklı ülkelerde eğitimler vermiş ve dövüş şovları düzenlemiştir. Müsabakalarda elde ettiği başarıların ardından dünyanın önde gelen dövüş sanatçılarından biri haline gelen Boztepe, “dövüş sanatlarının babası” anlamına gelen “Sifu” unvanıyla anıldı.

Babasının ocağına döndükten yıllar sonra

2020 yılına kadar ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles kentinde yaşayan Emin Boztepe, küresel Kovid-19 salgınının patlak vermesiyle birlikte babasının evi olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’ne bağlı Bağlıca Köyü’ne döndü. Burada alabalık çiftliği kuran Boztepe, 38 yaşındaki oğlu Vahdet Boztepe ile birlikte yaşıyor. Merkeze dönüştürmeyi planladığı köyünde dövüş sanatları akademisi kuracağını anlatan Boztepe, babasının ocağına çeşitli yatırımlar yaparak bölgeyi geliştirmek istediğini ifade etti.

“ALMANYA’DAyken OKULLAR ARASINDA ÇOK MÜCADELE ETTİK”

Almanya’daki yolculuğunu ve yaşam serüvenini anlatan 60 yaşındaki şampiyon, “Almanya’dayken okullar arasında çok kavga ettik. Yabancı düşmanlığı vardı ve bize bakış açıları kötüydü. Fiziksel ve psikolojik baskı vardı. Dövüş sanatlarına 14 yaşında başladım. 16 yaşında profesyonel olarak yaptım. Başka bir alanda diploma aldıktan sonra 18 yaşında ilk dövüş sanatları okulumu açtım. Başarılı oldum ve sonrasında tüm dünyaya yayılan bir hikaye oldu. Almanya’da başladım ve farklı yerlere yayıldım. Sonra başka bir kuruma geçtim, ilk öğretmenim Almancaydı. Taekwondo “Bana wing chun ve eskrim öğretti. Sonra 1980’lerde Hong Kong’da Masters’a katıldım. Onları 22 yıl temsil ettim. Baş antrenördüm, kanat chun ve eskrimi Türkiye’ye getirdim.”

“Bugün bile büyükbabamın bana verdiği vuruşları özlüyorum”

Emin Boztepe, Kovid-19 salgınının başlamasının ardından köyüne dönmeye karar verdiğini belirterek, “Köyümde olaylar yaşadım. Ailemizin hayvanlarının çobanıydım. Hayvanlardan süt alamadığım bugün dedemden dayak yemeyi bile özlüyorum. O zaman kızmıştık. Buraya gelmemde Covid-19 salgınının başlaması da rol oynadı. Los Angeles’ta evde kalmak yerine buraya geldim. Kendi babamın sobası olduğunda, orada kalmayı düşünmedim. Köye geldim, burada maske bile takmadım. Burada sağlığım iyi, sporumu yapıyorum. Öğrencilerim dünyanın her yerinden gelmeye başladı. Ayrıca toprak insanı cezbeder, 4 yıldır “60’da gelip gidiyorum. Hala gencim, minderde terliyorum.”

“BABAMA SÖZ VERDİM ONA YARDIM EDECEĞİM”

Babasının alabalık çiftliğini işletmesine yardım eden 38 yaşındaki Vahdet Boztepe, “Almanya’da doğup büyüdüm. 5 yıl Amerika’da yaşayıp orada evlendim ve sonunda Türkiye’ye döndüm. Babama, “Ona yardım edeceğim” dedim. “Söz verdim. Restoran işletmemiz var. Mutluyum, hiçbir şeyi kaçırmam.

(Abdullah Güçlü – Şevket Can Çikot – Yaşar Arda – İHA)