Hisarcıklıoğlu: Krediye erişim kolaylaştırılmalı


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, finansmana erişim zorluğuna yönelik eleştirilerini yineledi. Hisarcıklıoğlu, bankaların kredi vermediğini veya çok yüksek faiz oranları uygulamadığını belirterek, “Krediye erişim kolaylaştırılmalı” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,
Finansa Erişim İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Hisarcıklıoğlu, ekonominin büyümesini sürdürebilmesi için şirketlerin uygun koşullarda finansmana erişmesi gerektiğini belirterek, son dönemde bu durumun daha da zorlaştığını, tüm il ve ilçelerden bu yönde şikayetlerin arttığını anlattı.

En büyük sorunu finansmana en duyarlı olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yaşadığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, kredi faizlerindeki artışla birlikte kredi limitlerinin yetersiz kaldığını ve kullanımda sıkıntıların olduğunu söyledi.

KREDİ VEYA YÜKSEK FAİZ YOK

Hisarcıklıoğlu, şirketlerin bankaların talep ettiği kredileri alamadığını, alabilenlere çok yüksek faizler uygulandığını anlattı.

Hisarcıklıoğlu, yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacının önemli ölçüde arttığını kaydetti:

“Özellikle KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için işletme kredileri çok önemli hale geldi. Bu nedenle, artan işletme sermayesi ihtiyacı da dikkate alınarak krediye erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir.

UYGUN KREDİ ÇAĞRISI

Bankalarımızın fonlama maliyetlerini de dikkate alarak uygun koşullarda reel ekonomimize kredi sağlamaya devam etmesi beklenmektedir. Böylece reel sektörümüz yatırıma, üretime, ihracata ve istihdama maksimum katkıyı sağlamaya, her türlü olumsuz koşulu en az zararla atlatmaya devam edecektir.”

SALGI ZAMANI ÖRNEĞİ

Hisarcıklıoğlu, özellikle Covid-19 salgını döneminde kamu bankalarının reel sektör için ne kadar önemli ve değerli olduğunu gördüklerini vurgulayarak, 3 kamu bankasının da en zor zamanlarda şirketlerin yanında olduklarını ve ayakta kalmalarına destek olduklarını anlattı.

“İŞİN BİR PARÇASI REEL SEKTÖRDE TASARRUF YAPMAK”

Hisarcıklıoğlu, bu kritik dönemde tüm bankalardan aynı yaklaşımı beklediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Hepimizin ülkemize bağlı kalmamız ve buna göre hareket etmemiz gereken bir dönemdeyiz. Bankalarımızın işin mağdur kısmını reel sektöre, kâr kısmını kendilerine havale etmeden bu bilinçle hareket etmelerini istiyoruz. Bugün toplantı birbirimizi daha iyi anlamamız için önemli bir fırsat olacak ve özellikle krediye erişimdeki sorunların azaltılmasına yardımcı olacağını umuyorum.”