Hisarcıklıoğlu: Finansmana erişim zorlaştı


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son dönemde finansmana erişimin giderek zorlaştığını belirterek, “Bazı bankalar ticari kredilere yüzde 30 ile 50 arasında faiz uyguluyor. Bazıları hiç borç vermiyor.”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısında konuşma yaptı.

Hisarcıklıoğlu, son dönemde finansmana ulaşmanın zorlaştığını belirterek, “Tüm illerdeki firmalarımızdan bu yönde şikayetler arttı. En büyük sorunları küçük ve orta ölçekli şirketlerimiz yaşıyor” dedi.

Kavcıoğlu, kredi faizlerindeki artışın yanı sıra kredi limitlerinin reel olarak sıkılaştırıldığını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, “Merkez bankasının fonlama oranı yüzde 14 iken, ortalama mevduat oranı yüzde 20 civarında, bazı bankalar ticari krediler için yüzde 30 ile 50 arasında ücret alıyor. “Bazıları hiç borç vermiyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, bankaların reel sektöre uygun koşullarda kredi vermelerinin ve finansman maliyetini göz önünde bulundurarak yapıcı hareket etmelerinin beklendiğini söyledi.

Bu koşullar sağlandığında reel sektörün yatırıma, üretime, ihracata ve istihdama en fazla katkıyı yapmaya, her türlü olumsuz koşulu en az zararla aşmaya devam edeceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bugünkü toplantı bu yönde olacak. özellikle kredi söz konusu olduğunda birbirimizi daha iyi anlamak için önemli bir fırsat. Umarım bu erişimle ilgili sorunları azaltmaya yardımcı olur.”