HEKTAŞ Özbek yatırımlarıyla büyüyecek


HEKTAŞ, yabancı yatırım planları kapsamında Özbekistan’da bitki besleme ve bitki koruma üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de tarım endüstrisine önemli katkı sağlayan ve yurt dışına yatırım yapan HEKTAŞ, Özbekistan’da bitki besleme ve bitki koruma alanında hizmet verecek bir üretim tesisi kurmaya başladı.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in gelecek vizyonu ve sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda fırsatları değerlendiren HEKTAŞ, dış pazarlara açılarak ihracat ve üretim hacmini artırıyor.

Özbekistan ve çevre ülkelerdeki ihtiyaçlar, olası fiyatlar ve maliyet yapıları dikkate alınarak, yeni HEKTAŞ fabrikasına yapılan yatırım yüksek karlılık yaratmayı hedefliyor.

“YENİ ALANLARDA YATIRIM VE ÜRETİMLE BÜYÜYORUZ”

Açıklamada görüşleri dile getirilen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, 2017 yılında oluşturdukları temel stratejik plana satışla değil, Ar-Ge ve inovasyon fırsatlarını satın alarak, yatırım yaparak, değerlendirerek ve üreterek büyümeyi dahil ettiklerini belirtti. .

Özbekistan’da yatırım yapmanın stratejik önemine değinen Erdem, şunları kaydetti:

“Bugün hizmet verdiğimiz sektörlerde ya lideriz ya da en büyük oyunculardan biriyiz. Son 6 yılda inorganik ve organik büyüme fırsatlarını değerlendirerek tarım, gıda ve hayvancılık ekosistemindeki portföyümüzü genişlettik. Daha önce sadece bitki koruma alanında faaliyet gösteren, bitki besleme, hayvan sağlığı ve tohum gibi stratejik alanlarda yaptığımız yatırımlarla daha büyük ölçekli grup şirketlerimizden biri olan HEKTAŞ’ı, sektöre değer yaratacağımız global bir şirket haline getirdik ve Özbekistan’daki yatırımımızla ülkemize… Bu yatırımla Özbekistan başta olmak üzere tüm Türk devletlerinin pazarını hedefliyoruz.Türkiye’nin en başarılı ek şirket emeklilik fonu olan OYAK olarak ülkemizin ve ülkemizin refahı için çalışıyoruz. holdinglerimiz ve benzeri holdinglerimiz, uluslararası şirketimiz oluyoruz Karlılık ve sürdürülebilir büyüme hedeflerimiz doğrultusunda rekabet gücümüzü hızla artırmaya ve küresel etki alanımızı genişletmeye devam ediyoruz.

“ÜRETİM HACİMİMİZİ CİDDİ BİR ŞEKİLDE ARTIRIYORUZ”

OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Grup Başkanı Levent Ortakçıer, HEKTAŞ’ın üreticisinden tüketicisine dokunan ve ekonomi için değer yaratan bir şirket olduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:

“HEKTAŞ son 6 yılda organomineral bazlı bitki besleme, tohum, hayvan sağlığı ve hayvan besleme gibi yeni alanlara girdi. Bu sayede mevcut ürün ve müşteri portföyünü her geçen gün geliştirmeye devam etmiştir. Gelecekte özellikle dış pazarlara açılarak ihracatımızı ve üretim hacmimizi önemli ölçüde artıracağız.Bu yatırımla bugün piyasa değeri 70 milyon ABD dolarından 2 milyar ABD dolarına yükselen HEKTAŞ’ın daha da güçleneceğine inanıyoruz. ihracat gücü konumunu korurken istikrarlı bir büyüme haline geliyor. “Bitki besleme (organomineral gübre) kapasitesi yatırımımıza başlıyoruz. Bu yatırımla mevcut mahsul koruma kapasitemizi yüzde 47, mahsul besleme kapasitemizi yüzde 152, toplam kapasitemizi yüzde 111 artıracağız.”

2022 YILI İLK 6 AY ​​HEKTAŞ PERFORMANSI

Açıklamada yer alan verilere göre, 2022 yılının ilk 6 ayında son 5 yıldaki yüksek performansını sürdüren HEKTAŞ, gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 182 artırarak 2,5 milyar TL’ye yükseltti.

Şirketin net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 326 artarak 419 milyon TL’ye ulaştı.

HEKTAŞ, 2022 yılı ilk 6 aylık net karı ile 2021 yılsonu net karını yüzde 29 oranında aştı.