"Hedef 10 yılda 100.000 MW kurulu güç olmalı"


Win Solar’ın yönetici ortağı Burak Günay, Zehra Küçük’ün NTV’de yayınlanan Yeni Enerji programıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Alternatif enerji kaynakları arasında öne çıkan Türkiye ve güneş enerjisi santrallerinin potansiyelini değerlendiren Günay, şu ifadeleri kullandı:

“Uluslararası bir Çin enerji şirketine geçtim ve yenilenebilir enerji alanındaki kariyerime finans alanında devam ettim. Türkiye merkezli 8 ülkede enerji yatırımlarının planlanması, organizasyonu ve uygulanmasında görev aldım. Beş yıl sonra Win Solar şirketinden ayrıldık ve bir şirket kurduk. güneş enerjisi santrallerinin (GES) kurulumundan yönetimine kadar her aşamada hizmet sunan yapı.

COĞRAFYAMIZ ZENGİNLİKTİR

“Türkiye rüzgar ve güneş enerjisi için çok verimli topraklara sahip. Coğrafyanın kader olduğu atasözü, coğrafya zenginlik olduğu için bizim için değiştirilebilir. Öyle ki Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya, 60.000 MW GES kurulu güce sahiptir. “Türkiye” 8.900 MW kurulu gücümüz, potansiyelimizin çok altında. Radyasyon değerleri, radyasyon miktarı, hava sıcaklığı, güneşte kalma süresi gibi kriterler değerlendirilir. Almanlar güneşi görmek için tatile geliyorlar ama bu bizden çok daha fazlası. GES kurabilir.

Ayrıca biri Almanya’da, diğeri Türkiye’de iki eşdeğer santral kurarsanız, bizimkinden en az bir buçuk kat daha verimli olur.”

TAR-GES ÇİFT VERİMLİDİR

“Türkiye’nin toplam potansiyeli 400.000 MW olabilir. Bu sayı pratikte elde edilemeyebilir. Ancak 100.000 MW kurulu kapasite gerçekçi bir hedeftir.

Batıda tarımsal GES dediğimiz ve agrosolar olarak tanımlanan tarım arazisi üzerine GES kurmanın içeriği de değerlendirilmelidir. Mevcut düzenlemelerimiz tarım arazilerine GES kurulmasına izin vermemektedir. Ancak gölgeleme ve su tasarrufu gibi ek faktörler üretimi artırır, maliyetleri düşürür ve aynı alanda iki kat verim sağlar.

İHALE OLMAYAN LİSANS VERİLMELİ

“RES ve GES’ler ayrıca yeşil hidrojen üretimi için ana kaynaktır. Tüm dünya yeşil hidrojene dönerken, potansiyelimizi ortaya çıkarmamız ve gerekli düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmemiz ülkenin yararına olacaktır. Yenilenebilir enerji lisansları, üretim dikkate alınarak ihalesiz de verilebilir. Sürdürülebilir gelecekten iklim korumasına destek, bir alandır. Win Solar olarak tüm uygulamalarımızda bu sorumluluk penceresinden hareket ediyoruz.”