Haziran ayında yapı malzemeleri ihracatında aylık rekor kırıldı


Türkiye’nin yapı malzemeleri sektörü ihracatı, Haziran ayında 3,36 milyar dolar ile tüm zamanların aylık rekorunu kırdı. Kilogram başına ortalama birim fiyat, yıllık yüzde 28,5 artarak 0,63 dolara yükseldi.

Türkiye Yapı Malzemeleri Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Haziran ayı dış ticaret endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre yapı malzemeleri sektörünün haziran ayında ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,94 artarak 3,36 milyar dolara yükseldi. Bu sayı, şimdiye kadarki en yüksek aylık değer olarak kaydedildi.

Haziran ayı itibarıyla son 12 aylık ihracat 34,52 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Kilogram başına ortalama birim fiyat, yıllık yüzde 28,5 artarak 0,63 dolara yükseldi.

Haziran ayında güçlü dış ticaret performansı gösteren yapı malzemeleri sektörü, daha az hacim büyümesi ile 5,31 milyon ton ihracat gerçekleştirdi.

Yıllık ihracat hacmi (son 12 ayda) 63,56 milyon tona gerilerken, ortalama ihracat birim fiyatı 0,54$/kg oldu. Birim ihracat fiyat endeksi Haziran ayında 108,98 puan ile Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ARTAN İTHALAT DE DEVAM EDİYOR

Söz konusu dönemde ithalattaki artış devam etmiştir. Haziran ayında, inşaat malzemeleri ithalatı yıllık %27 artışla 957 milyon$’a yükseldi.

Haziran ayı, değer ve ithalat hacmi açısından yılın en yüksek seviyelerini gördü. İnşaat malzemeleri ithalatı 336.613 ton, birim ithalat fiyatı ise 2.84$/kg oldu.

Yılın ilk yarısını tarihin en yüksek seviyesi ile kapatan yapı malzemeleri sektörü ihracatının ikinci yarıda da savaş, yüksek küresel enflasyon ve durgunluk korkularından etkilenmeye devam etmesi bekleniyor. Birim fiyatların da düşeceği tahminlerine rağmen, yıllık ihracat hacminin yılı geçen yıla göre daha yüksek kapatması bekleniyor.