Hazine ve Maliye Bakanı Nabati: Hangi dili konuşmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz


Maliye ve maliye bakanı Nabati, “epistemolojik kırılma” ilanına yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Nebati, “Bir işadamı ile bir işadamı gibi çiftçilerin ve çiftçilerin dilini konuşuyoruz. Hangi dili konuşmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yalova’da bir lojistik merkezin açılış töreninde konuştu.

Bakan Nebati geçtiğimiz günlerde şunları söyledi: “Neoklasik iktisattan epistemolojik bir kopuşu temsil eden heterodoks yaklaşım, günümüzde giderek daha fazla öne çıkan davranışsal iktisat ve nöroekonomi ile önem kazanıyor.”

Bu açıklamaya yönelik eleştirilere yanıt olarak Nebati şöyle cevap verdi: “Biz bir işadamı ve bir işadamı gibi köylülerin ve köylülerin dilini konuşuyoruz. Hem alaylı hem de bir okul çocuğu olarak konuşurken hangi dili ifade etmemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz.”

“Türkiye tedarikçi oluyor”

Gelişmiş ülkelerdeki faiz artırımlarının küresel resesyon riskini artırdığını ifade eden Nebati, Türkiye’nin seçici bir kredi politikası uyguladığını ve üretken sektörlerde kredi kullanımını teşvik ettiğini vurguladı.

Nebati, ekonomik modelin Türkiye’nin bölgesel bir tedarik merkezine dönüşmesini destekleyeceğini söyledi.

Ekonomik Dönüşüm Zirvesi’nde dünyanın dört bir yanından akademisyenlerle buluştuklarını hatırlatan Nebati, “Bizim elde ettiğimiz tüm başarıları örtmek için gündemi bozacak yeni malzeme arayışına devam ediyorlar” dedi.