Hazine ve Hazine Bakanı Nabati ABD’li mevkidaşı ile görüştü


Hazine ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile görüştü. Toplantıda artan enerji ve hammadde fiyatları, enerji ve gıda güvenliği konuları masaya yatırıldı.

Hazine ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati, G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısının ikinci gününde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir araya geldi.

Bakan Nebati, Yellen ile görüşmesini Twitter hesabından duyurdu.

Toplantı hakkında yorum yapan Nebati, “İş ilişkimizin potansiyelini gerçekleştirmek ve karşılıklı yatırımlarımızı artırmaya devam etmek için kararlı kalmamız gerektiğinin altını çizdik” dedi.

Öte yandan Bakanlığa göre, toplantıda enerji ve hammadde fiyatlarındaki artış, enerji arz güvenliği ve gıda güvenliği gibi küresel ekonominin zorlukları karşılıklı olarak paylaşıldı.

Gıda güvenliği konusunun dikkatle ele alınması gerektiğinin değerlendirildiği toplantıda, Türkiye’nin bu konudaki çabaları takdirle karşılandı.

Son dönemde iki müttefik ülke arasındaki üst düzey temasların ilişkilere yeni bir ivme kazandırdığı ve bu ivmenin karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi gerektiği söylenirken, terör ve terörün finansmanı ile mücadelede daha fazla işbirliğine vurgu yapıldı.