Hayatı bir filme dönüşüyor! Onu oynayacak isim şaşırttı…


Çöpten ekmek yiyip parklarda uyuyarak şöhret yolunda ilk adımlarını atan Selami Şahin, hayat hikayesinin filme çekileceğini duyurdu. Usta, senaryo çalışmalarına başlanan filmde oğlu Lider’in gençliğini canlandırabileceğini belirterek, “Sesi bana çok yakın, şarkıları da söylüyor.”

Türk müziğinin usta söz yazarı, bestecisi ve şarkıcısı Selami ŞahinAkşam TV’de yayınlanan Akşam Gazetesi Güneş Eki’nde yayınlanan Akşam Yıldızı programına konuk oldu. haberler Yönetici Yasemin Ilan soruları yanıtladı. 1969 yılında ilk şarkısı ‘Sen Mevsimler’i yazan ve kariyerinin ilk yılında Altın Kelebek ödülüne layık görülen Selami Şahin, engebeli hayatını, ailesini ve müzik hayatını anlattı. 500’e yakın şarkısının 300’e yakın hit olduğunu söyleyen Selami Şahin, “Hayatım bir roman.” Ve filmden önce hayatımı kitap haline getirmeyi planlıyoruz. Taksim ve Gülhane parklarında 18 gün banklarda. Yemek bulabildiğini ve karnını doyurabildiğini anlatan Şahin, “Annem köyde iç çamaşırıma çanta yaptı, ben de bu çantaya paramı saklardım. Çok zor zamanlar geçiriyordum. Çöpte yiyecek ararken çok ağladım ama hep ‘Şarkıcı olayım, para kazanayım, annemle babama rahat bir hayat yaşayayım’ diye dua ettim.” Selami Şahin, hayatının çekim hazırlıklarının başladığını belirterek, “Gençliğini kim canlandıracak?” sorusuna yanıt olarak, “Lider olabilir, çok benziyor. gençliğime ve sesi çok güzel.” Soruyu sorduğumuz Selami Şahin, “Oğlum, Önder şarkı söyleyebilir, sesi bana benziyor” cevabını verdi.

HAYATIMIN EN BÜYÜK KEYFİ “KEYİFLİ RÜSVA”YDI

4 ay önce ilk kez Lider’in yazıp bestelediği “Rezil Rüsva” şarkısına eşlik eden ve birlikte klip çeken Şahin, “Oğlunuzla birlikte şarkı söyleyip klipte yer almak sizi duygulandırdı mı? sorusuna cevaben, “Oğlumla şarkı söylemek hayatımda yaşadığım en büyük zevkti. Allah bana bu günü verdi. Önce anneme babama sonra eşime ve çocuklarıma taptım. benim için klibi izlerken sevinç gözyaşları döktüm.”

LİDERİN ADI ZEKİ MUREN, İREM ADI AJDA PEKKAN

Liderin adının Zeki Müren olduğunu hatırlatan Selami Şahin, “Lider doğduğunda Zeki Müren beni evine davet etti ve ‘Adın babası ben olacağım’ dedi. Plak şirketinizin adı Lider, oğlunuzun adı Lider olacak. Sonra avucuma 30 altın bıraktı. Ayrıca 30 şarkımı da seslendirdi, şarkılarımı onun sesiyle dinlemek benim için büyük bir onurdu.

Selami Şahin, Ajda Pekkan’ın kızına Meryem İrem adını verdiğini söyleyince Selami Şahin, “İrem doğduğunda Ajda Pekkan onun adaşı olmak istediğini söyledi ve adını kızımın kulağına fısıldadı. Meryem ismini uzun zaman önce kastetmiştim, Meryem İrem derdik.”

Diğer oğlu Emirhan’ın adının nereden geldiğini sorduk. Selami Şahin, “Amir, Arap ülkelerinde lider demektir.

KALICI ŞARKININ FORMÜLÜ: SLOGAN

“Müzik okulu açmayı düşünür müsünüz” sorusuna Selami Şahin, “Kondüktörüm Semih Erdoğan ile bir müzik okulu açmayı planlıyoruz. Gençlere sesleniyorum, lütfen yaptıkları şarkılar kalıcı olsun. İyi ve kalıcı şarkılar yazmanın formülü bir slogandır. Slogan içeren, çiğ ve tekrar etmeyen şarkılar.” “Bırak yapsınlar. Müzik okulunda size kalıcı şarkılar yapmayı öğreteceğim. Artık müziğimiz daha da iyi yerlere gidecek” dedi.

“Senden Başkalarını Tanıyorum” şarkısının popüler olmadığını sanıyordum

“Albümü satın aldığınızda ‘uygun olmadığını’ düşündüğünüz, ancak yine de çok popüler olarak söylenen bir şarkınız var mı?” Usta sanatçı soruya yanıt olarak şunları söyledi: “Tanımam Senden Başka” şarkımı yeni kaydettim, bu kadar sevileceğini düşünmemiştim. Albümde hala en çok dikkat çeken şarkıydı.

4 GÜNDEN FAZLA HAZIRLANACAK 40 YIL VAR

Altın Kelebek’in ilk bestesi Sen Mevsimler Gibisin’i kazandığını ve halen en çok dinlenen şarkılar arasında olduğunu hatırlatarak, “Senin için bir yetenek sözü değil mi, 16 yaşında böyle bir bestenin olması oluşan? ?’ Selami Şahin, “Bu Allah’ın bir lütfudur. “Ben anne babama tapardım, bana bu işlevi Allah verdi” dedikten sonra şarkının sadece 4 günlük bir aşktan sonra ortaya çıktığını açıkladı: “Kumburgaz’da eskiden bina yoktu, çadırlar kuruluyordu. Çadır kiraladım “Elimde melodika çalıyorum, henüz nota bilmiyorum. Kendim öğrenmeye çalışıyorum. O zaman Eva adında biriyle tanıştım. İlk yıllarda tanıştık. Çadırların olduğu yerde şöhretim.” vardı. Birlikte 4 gün geçirdik, seviştik ama sonra Almanya’ya dönmesi gerektiğini söyledi. Çok heyecanlandım, onları dünyaya benzettim. ‘Sen bir yalancısın, dünyaya bir yalancı gibi, dedim.’ aşkım’ deyip mevsimlere benzettim ve ekledim: ‘mevsimler gibisin, değişirsin aşkım’.

BEN DE RAP TARZINDA YAZABİLİRİM

Karadeniz müziği de yaptığını ve Roman tarzında yazdığını hatırlatan Selami Şahin, “Bana opera deyin, arabesk pop önemli değil, analiz edilmeli” dedi.