Havacılık sektöründe kalifiye işgücü ihtiyacına kalıcı çözüm


Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri olan havacılık, hayatın normale dönmesi ve ertelenen seyahat planlarının çok daha yüksek taleple yeniden başlamasıyla hızla büyüyor. Sektörde yetişmiş eleman ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bu alanda nitelikli eğitimlerle gençlere iş sağlayan ve onları çalışma hayatına hazırlayan kurumlar, genç yetenekleri havacılık sektörünün önemli oyuncuları ile buluşturuyor.

Dünya sınırlarını ortadan kaldıran, küresel ekonomiyi ve kültürel faydalarını destekleyen kilit ulaşım sistemlerinden biri olan havacılık, pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri haline geldi. Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Hava-İş’in hazırladığı “Dünya Sivil Havacılık Sektöründe Kriz, Bulgular, Nedenleri ve Sonuçları” başlıklı rapora göre, pandemi döneminde küresel havacılık sektöründe yaklaşık 2 milyon kişi işini kaybetti. Bu olumsuzluklardan Türkiye’deki havacılık sektörü de nasibini almıştır. Mart 2020’de başlayan kısıtlamalarla birlikte Türk hava trafiğinde keskin bir düşüş yaşandı. Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kurucusu Alper Kalelihan, pandeminin durma noktasına getirdiği havacılık sektörünün yeniden yükselişe geçtiğini açıkladı.

Alper Kalelihan, havacılık sektörünün her geçen gün gelişen ve büyüyen bir sektör olduğunu belirterek, “Dünya genelinde rutin alışkanlıkları ve yaşam biçimlerini değiştiren pandemi, pek çok sektörü olduğu gibi havacılığı da derinden etkiledi. Bu zorlu dönemin ardından hayat normale dönerken havayolu sektörü hızla ayağa kalktı. Uzun süre eve kapanan, hayallerini ve planlarını ertelemek zorunda kalan insanlar, seyahat planlarını çok daha büyük bir coşku ve coşkuyla gerçekleştirmeye başladılar. Sonuç olarak, pandeminin sektör üzerindeki olumsuz etkileri, diğer birçok sektöre göre çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Ancak tüm bu gelişmeler bize havacılık sektörünün her zaman en büyük ihtiyacının nitelikli, eğitimli, yetkin personel olduğunu göstermiştir… Bu ihtiyacın ancak çok kaliteli, uygulama- Havacılık tutkusuna ilham veren bu sektörde kariyer yapmak isteyen genç yetenek odaklı yaklaşım” dedi.

SEKTÖRDE HİZMET KALİTESİNİ AYARLAMAK İÇİN EĞİTİM YAKLAŞIMI SUNUYOR

Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu onayı ile 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren profesyonellere İngilizce eğitimi vermektedir. eğitim anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Alper Kalelihan, “Ege’nin ilk özel havacılık koleji olarak, Türkiye’de hizmet vermeye devam ediyoruz. sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun nitelikli personel yetiştirmeyi ve genç yetenekleri havacılık sektörüne kazandırmayı hedeflemektedir. Özellikle pandemi sonrası gençlerin bu alana ilgilerinin giderek arttığını gözlemliyoruz. Öğrencilerimiz liseden mezun olduktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sınavını geçerek uçak bakım teknisyeni olarak çalışabilir ve üniversitede havacılık ile ilgili istedikleri konuyu seçerek eğitimlerine avantajlı bir şekilde devam edebilirler. Ayrıca öğrencilerimize ABD Texas’ta bulunan US Aviation Academy’de yaz uçuş eğitimini tamamlayarak Özel Pilot Lisansı (PPL) kazanma fırsatı sunuyoruz.

4 FARKLI BÖLÜMDE UZMANLARLA EĞİTİM

Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kurucusu Alper Kalelihan, “Uzman kadromuzla Uçak Bakım, Hava Trafik Kontrolörleri, Sivil Havacılık Yer Hizmetleri ve Kabin Memuru olmak üzere 4 farklı bölüm ve programda eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre, hepsi birbirinden daha değerli olan bu bölümlerde stajlar yapmakta ve önemli kariyer ve ileri eğitim fırsatları sunmaktayız. Son zamanlarda en popüler departmanlarımızdan biri de uçak bakım departmanı. Uçak bakım teknisyenleri, tüm uçaklarda her türlü bakım ve onarım, montaj ve servis işlerinde görev alan kişilerdir. Hava trafiğinin güvenliği ve kalitesi için çok önemli olan bu bilgi birikimine dünya çapında giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.”

YÜZDEN FAZLA ÜLKEDE UÇAK BAKIM HİZMETİ

Alper Kalelihan, ülkemizin 100’den fazla ülkesinde uçak bakım hizmeti verildiği için bu alanda yetişen gençleri çok önemli kariyer fırsatlarının beklediğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Temel uçak bilgisi, Temel elektrik, uçak Bakım uygulamaları , Temel Bilgiler Elektronik, Aerodinamik, Uçak Yapıları ve Uygulamaları, Uçak Sistemleri ve Uygulamaları, Piston Motorları ve Uygulamaları, elektronik göstergeler konularında nitelikli ve derinlemesine eğitim verdiğimiz bu programa alana ilgi duyan tüm gençlerimizi davet ediyoruz. ve sistemler, gaz türbini motorları ve uygulamaları, uçak ekranları ve pervaneleri. Ayrıca Pilotaj, Sivil Havacılık Yer Hizmetleri ve Kabin Memuru departmanlarımızda havacılık alanında kariyer hedefleyen genç yetenekleri çok nitelikli bir eğitimin beklediğini belirtmek isterim.”

Havacılık sektörünün kalifiye eleman ihtiyacına kalıcı çözüm - 1