H Pylori B12 Vitamini Eksikliğine Neden Olabilir

H Pylori, bir bireyin B12 Vitamini eksikliğine neden olabilir. Aynı zamanda gastrit ve ülserlere katkıda bulunduğu bilinmektedir ve midenin tükettiğiniz B12 Vitaminini emmesini önleyebilir. PCC Natural Markets web sitesinde yer alan bilgilere göre, özellikle yetişkinlerde Helicobacter Pylori enfeksiyonu, B12 Vitamini eksikliğine yol açacaktır.

Bir çalışma, H Pylori hastalarının %56’sının B12 vitamini eksikliğinden dolayı anemik olduğunu bulmuştur. H Pylori ile ilgilenmek, enfekte olanların %40’ında kan seviyelerinin arttığını ve B12 vitamininin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Diğer bazı çalışmalar, H Pylori ve bir Vitamin B12 eksikliğinin kesinlikle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, H Plyori’yi ortadan kaldırmak, vücudun her zaman daha yüksek B12 Vitamini seviyesine sahip olacağı anlamına gelmez. Bu nedenle dikkatle izlenmesi önemlidir.

H Pylori’nin Vitamin B12 düzeyleri üzerindeki etkilerine ilişkin bir çalışma, Internal Medicine arşivlerinde bulunabilir (Cilt 160, No. 9, 8 Mayıs 2000). Bu çalışma, hem anemi hem de Vitamin B12 eksikliği teşhisi konan 138 kişiyi içeriyordu. Çalışmadaki her birey, atrofik gastritin ne kadar şiddetli olduğunu belirlemek için bir Gastrointestinal Endoskopi tamamladı. Campylobacter organizmaları için bir biyopsi yapıldı ve eksiksiz bir tıbbi öykü belgelendi. H Plyori teşhisi, kombinasyon tedavisi ile sonuçlandı.

Çalışma, 138 hastanın 77’sinde (%56) H. Pylori’nin bulunduğunu belirledi. Bireylerin 31’inde (%40) B12 vitamini desteği ile hem H. Plylori enfeksiyonu hem de anemi düzeldi. Bu nedenle, H Plylori’nin bir Vitamin B12 eksikliği ile bağlantılı olduğunu belirtmek mantıklıdır.

Çeşitli araştırmaların sonuçları göstermiştir ki H Pilori zararları B12 vitaminini başarılı bir şekilde emmesini engelleyen mide hücreleri. H Pylori ile ilgilenmek, B12 Vitamini düzeyine yardımcı olacaktır, ancak her durumda değil. Bu nedenle, daha önce H Pylori geçirdiyseniz, B12 Vitamini seviyenizi rutin aralıklarla kontrol ettirmeniz önemlidir.