Gıda Komitesi fiyatları kontrol etti


Maliye ve Maliye Bakanlığı, Gıda ve Tarım Ürünleri Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısında, gıda ve tarım ürünlerinin ulusal ve uluslararası arz ve fiyatlarına ilişkin son gelişmelerin ele alındığını duyurdu.

Gıda ve Tarım Ürünleri Piyasası Değerlendirme Kurulu, gıda fiyatları gündemi ile görüştü.

Maliye ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, heyetin Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplandığı; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Strateji ve Bütçe Başkanı Sn. İbrahim Şenel ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun da katıldığı kaydedildi.

Toplantıda, gıda ve tarım ürünlerinin ulusal ve uluslararası arz ve fiyatlarına ilişkin son gelişmelerin yakından incelendiği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, “Küresel düzeyde yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, komite toplantılarında alınan kararların uygulanması ile ülkemizde temel gıda maddelerinin arz güvenliğinin garanti altına alınmaya devam edileceğinin altı çizilmiştir.

Önümüzdeki dönemde ilgili kurumlarla yakın koordinasyon içerisinde gerekli tüm tedbirler alınarak gıdaya erişim güvenliğinin sürdürüleceği vurgulandı. Tarım ürünlerine ilişkin üretici ve piyasa fiyatları ile perakende fiyatları arasındaki farkın nedenleri incelenmiş ve ilgili taraflarca bu konuyu daha detaylı ele almak üzere bir alt komite kurulmasına karar verilmiştir.

Gıda Komitesi tarafından kontrol edilen fiyatlar - 1

BAKAN NEBATI’NİN AÇIKLAMASI

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Toplantıda yurt içi ve yurt dışı teslimatları ile gıda ve tarım ürünleri fiyatlarındaki son gelişmeleri kapsamlı bir şekilde inceledik” dedi.