Genel olarak Sivas: Sadece Sivas’ta yapılan bıçak, estetik görünümüyle dünyada ün kazandı.


Dergi Haberleri

Sadece Sivas’ta yapılan bıçak, estetik görünümüyle dünyada ün kazandı.

SİVAS – Sadece Sivas’ta üretilen bıçak estetik görünümü ile ünlüdür.

Koç boynuzunun 10 farklı işlemden geçmesiyle Sivas bıçağı ortaya çıkıyor. Koç boynuzunun ateşte ısıtılması ile başlayan üretim, boynuzun kesilmesi ve bükülmesi ile devam eder. Kalıplama işlemi sırasında bıçak sapına verilen şekil estetik açıdan çarpıcıdır. Yaklaşık 50 yıl önce Sivaslı bir ustanın yaptığı bıçak, hatıra olarak ülkenin dört bir yanından alıcı buluyor. Bıçakçılık yapan Muhammed Eyce, bu mesleği temsil eden son 2 ustadan biri olduğunu belirtti.

“Bu mesleğin son temsilcileriyiz”

Muhammed Eyce, mesleği babasından öğrendiğini belirterek, “Gaziantep’ten ramhorn, Bursa’dan çelik alıyoruz. Burada el nakışı ile şekillendirip üretiyoruz. Sivas’ta bu üretimi yapan sadece iki kişi var. Diğerleri, Fantezi Bıçaklar dediğimiz av bıçakları gibi ürünlerin ticaretine ve üretimine başladı. Bizler bu mesleğin son temsilcileriyiz. Bu bıçağın özelliği, krampondan yapılmış olması ve tüm işlemin elle yapılmasıdır. 40, 50 yıl önce ustalarımız bıçak yaptı ve bir fark olacağını söyledi. İlk versiyonunda balerin bıçağı olarak yapılmış, daha sonra adı değiştirilmiştir. Diğer standart bıçaklarımız çoban bıçaklarıdır. Bıçak ağzına açma bıçağı denir” dedi.

“Çırak alamıyoruz çünkü paramız yok”

Eyce, gelirinin düşük olması nedeniyle çırak alamadığını belirterek, “Babamın böyle bir dükkânı vardı ve biz 8-9 yaşlarındayken gelip yardım ederdik. Meslek bittiği için üzgünüz” dedi.