Genç istihdamına KOSGEB desteği 125 bin liraya yükseldi


KOSGEB, genç istihdamını kolaylaştıran “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı”nın dördüncü başvuru döneminde destek tutarını 100.000 liradan 125.000 liraya yükseltti. Başvurular 10 Ekim’e kadar yapılabilir.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ndan (KOSGEB) genç istihdamına yönelik destekler artırıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgınından etkilenen firmalara destek olma şartlarını sağlayan firmalar 10 Ekim’e kadar online başvuru yapabilecek.

Başvuruları onaylanan firmalar, 28 Kasım’a kadar uygun eleman alımının ardından ödeme için KOSGEB’e başvuracak. Bütçe dahilindeki ödeme talebi sırasına göre kesin ciro onayı verilecektir.

Başvuru kriterlerini sağlayan mikro ve küçük işletmeler, programın dördüncü dönemi için www.kosgeb.gov.tr ​​adresindeki e-Hizmetler menüsünden başvuru yapabilirler. Aralık 2021 – Mart 2022 tarihleri ​​arasında yani üçüncü dönemde başvurusu onaylanan firmalar dördüncü dönem için başvuruda bulunamazlar. Ayrıca, bir şirkette üçüncü başvuru döneminde fon kapsamında istihdam edilen personel, bu başvuru döneminde çalıştırılamaz.

KADINLAR İÇİN 135 BİN LİRA

Destek programı ile son 12 ayda ortalama istihdamını sürdüren şirketler, 12 ay boyunca işe almayı taahhüt ettikleri her personel için bu geri ödemeli destekten yararlanacak. Mikro işletmeler bu desteği 2 çalışana kadar, küçük işletmeler ise 5 çalışana kadar kullanabilir. İşyeri sahibi veya işe alınan personel kadın ise destek üst sınırı 135.000 liraya çıkıyor.

Programın ilk iki başvuru döneminde 12.289 firmaya, salgın öncesi seviyelerde istihdam sağlamaları şartıyla 368 milyon lira işletme sermayesi desteği verildi.