Geceleri Almanya’nın ışığını kapatır


Almanya’da, Rusya’dan gaz ithalatına bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak için yerel saatle 22:00’den itibaren kamu binalarının, heykellerin, anıtların ve tabelaların ışıkları kapatıldı.

Almanya’da, federal hükümetin enerji tasarrufu kararının bir parçası olarak ışıklar 22:00 ile 06:00 saatleri arasında kapatıldı.

Karara göre kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22:00’den itibaren kapatılacak.

Ayrıca hastaneler dışındaki kamu binaları 19 derecenin üzerinde ısıtılmamaktadır.

Ağır fiziksel işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilir.

Ticaret fuarları ve büyük salonlar gibi insanların yoğun olarak bulunduğu alanlar hiç ısıtılmamalıdır.

Bu önlemlerden önce, topluluk binaları, yönetim binaları, kütüphaneler ve müzeler gibi halka açık alanlarda minimum 20 derecelik bir sıcaklık uygulandı.

Ayrıca mağazalarda ısı kaybını önlemek için kapılar kapalı tutulacak, kiralama sözleşmelerindeki minimum ısıtma şartı 6 ay süreyle askıya alınacak ve enerji tasarrufu imkanları kamuoyuna anlatılacaktır.

Bugün uygulanacak ve 6 ay boyunca geçerli olacak bu önlemlerle hükümet, gaz tüketimini yüzde 2 oranında azaltmayı hedefliyor.

Köln şehir merkezinde yerel saatle 22:00’den sonra, kamu binalarının tabela ve aydınlatmalarına ek olarak, estetik nedenlerle binalara yansıtılan ışıklar ve vitrinlerin ışıkları da kapatılırken, sadece soldaki sokak lambaları söndürüldü.

Köln şehrinin kararıyla 9 Ağustos’ta tarihi Köln Katedrali’nin aydınlatması kapatıldı.