Gazprom, Kuzey Akım boru hattından gaz akışını tamamen durdurdu


Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattı üzerinden doğalgaz arzını süresiz olarak askıya aldığını duyurdu.

Rus enerji şirketi Gazprom, Nord Stream 1 boru hattından gaz akışını tamamen durdurdu. Şirket, rutin bakım sırasında bir sızıntı keşfettiğini duyurdu.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Nord Stream’de 31 Ağustos’ta bakımı yapılan ve yarın tekrar devreye alınması planlanan bir türbinin arızalı olduğu tespit edildi.

Hatalar giderilmeden boru hattından doğalgaz dağıtımının yapılamayacağına dikkat çeken açıklamada, bu nedenle Kuzey Akım üzerinden doğalgaz dağıtımının süresiz olarak durdurulmasına karar verildiği kaydedildi.

RUSYA’NIN AVRUPA’YA GAZ TESLİMATI HIZLA AZALIYOR

19 Ağustos’ta Gazprom’dan yapılan açıklamada, Nord Stream’deki planlı bakım çalışmaları nedeniyle doğal gaz akışının 31 Ağustos’tan itibaren üç gün süreyle durdurulacağı belirtildi.

Nord Stream, Rus gazını Avrupa’ya taşıyan önemli boru hatlarının yanı sıra Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna’daki boru hatları olarak biliniyor.

Ukrayna savaşının başlamasından sonra Yamal-Avrupa hattı üzerinden yapılan taşımalar tamamen durdurulurken, Ukrayna üzerinden yapılan taşımalar yaklaşık yarı yarıya düştü.

Rus yetkililer, Avrupa’ya doğalgaz arzındaki sorunların yaptırımlardan kaynaklandığını iddia ederken, Avrupalı ​​yetkililer Rusya’nın enerji kaynaklarını silahlandırdığını iddia ediyor.