Gazprom: Avrupa’da gaz fiyatı 4 bin doları geçebilir


Rus enerji şirketi Gazprom’un başkanı Miller, doğalgaz fiyatlarına ilişkin tahminlerde bulundu. Miller, “Sonbahar ve kış mevsiminin zirvesinde, Avrupa’da gaz fiyatları bin metreküp başına 4.000 doları aşabilir” dedi. Fiyatlar 3.000$ civarında seyrediyor.

Rus enerji devi Gazprom başkanı Aleksey Miller, doğalgaz fiyatlarının 4.000 doları geçebileceğini söyledi.

Miller, Gazprom’un o yıl 288,1 milyar metreküp doğal gaz ürettiğini belirterek, “Bunun 154.7 milyar metreküpü iç piyasaya teslim edilirken, 82,2 milyar metreküpü Bağımsız Devletler Topluluğu dışındaki ülkelere teslim edildi. “

Dış pazarlara yapılan ihracatın azaldığını vurgulayan Miller, “Dış pazarlara gaz arzındaki azalmaya rağmen, hesaplamalarımız Gazprom’un 2022’deki mali sonuçlarının 2021’den önemli ölçüde yüksek olacağını gösteriyor” dedi.

Miller, doğal gaz piyasalarındaki önemli değişikliklere atıfta bulunarak, “Daha önce de söylediğimiz gibi, bunun nedenleri batılı düzenleyicilerin yanlış kararları ve yaptırım politikasıdır” dedi.

RUSYA’NIN ÇİN’E TESLİMATLARI ARTIRILDI

Miller, Avrupa’da doğalgaz fiyatlarında “ralli” yaşandığını belirterek, “Doğal gaz fiyatları düzenli olarak bin metreküpte 3 bin doların üzerinde seyrediyor. Sonbahar ve kış döneminin (Avrupa) zirvesinde doğalgaz fiyatları bin metreküpte 4000 doları geçebiliyor.”

Asya’nın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarikinde de Avrupa ile rekabet ettiğini kaydeden Miller, mevsimsel etkilerin de Asya’daki fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Miller, Avrupa iklim gündeminin de askıya alındığını ifade ederek, “Avrupa’da kömür ve petrol tüketiminin ne kadar arttığını görebiliyoruz” dedi. Daha da ilginç olanı, yakacak odun üzerine yakacak odun talebinin artmasıdır. Kimse çevre gündemini düşünmüyor. Herkes gelecek kışı nasıl geçireceğini düşünüyor” dedi.

Miller, Rusya’nın Çin’e doğalgaz arzının yılın sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 arttığını da sözlerine ekledi.