Gayrimenkul fiyatlarındaki olağandışı artış inceleme altında


Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründeki olağanüstü fiyat artışlarına ilişkin kapsamlı bir çalışmanın başlatıldığını duyurdu. Bakan Nebati, “Gayrimenkul sektöründe yaşanan olağanüstü fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuya odaklandık. Ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Flaş Haber!

Gayrimenkulde fiyat artışına neden olan faktörler tek tek incelenir.

Maliye ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü, kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bakan Nebati konuyla ilgili yaptığı açıklamada, finans, finans, tapu ve emlak ilan konum verilerinin incelendiğini, kararlılıkla analiz ve değerlendirme çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda gayrimenkul sektöründe fiyat artışına ve enflasyona neden olan faktörler gayrimenkul reklam siteleri aracılığıyla tespit edilmektedir. Fiyatları suni olarak yükselterek, enflasyona neden olarak, piyasayı olumsuz yönde etkileyerek, konut satışlarından elde ettikleri geliri yanlış bildirerek arz-talep dengesini bozan kişi ve şirketler tespit edildi.

Enflasyon ortamı yaratan ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için ilgili kurumlara bilgilendirme yapılmaktadır.

GAYRİMENKUL DE DENETLENİYOR

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke genelinde emlak ilanı veren emlakçılar için yapılan risk analizi sonucunda, elde edilen bulgulara dayalı olarak saha testleri başlatıldı.

Çalışmalar sonucunda emlak piyasasında spekülasyon yapan, konut satışından elde ettiği geliri ihmal eden veya eksik beyanda bulunan ve başta tapu harcı olmak üzere vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişi ve şirketlerin tespiti de yapıldı.