Fitch, İngiltere’nin kredi görünümünü düşürdü


Fitch Ratings, İngiltere’nin ‘AA-‘ olan kredi notunu yeniden teyit ettiğini ve görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirdiğini duyurdu. Uluslararası derecelendirme kuruluşu da ülke ekonomisinin 2023’te daralacağını tahmin ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere’nin kredi notunu ‘AA-‘ olarak teyit etti ve kredi notu görünümünü ‘durağan’dan negatife çevirdi.

Derecelendirme kuruluşunun açıklaması, İngiltere ekonomisine ilişkin değerlendirmeler sağladı.

Açıklamada, İngiltere’nin kredi notunun ‘AA-‘ olarak yeniden teyit edildiği ve kredi notunun görünümünün ‘durağan’dan ‘negatif’e değiştirildiği bildirildi.

Ülkenin yeni hükümetinin ekonomik stratejisinin bir parçası olarak açıklanan mali paketin orta vadede bütçe açıklarında önemli bir artışa yol açacağını belirten açıklamada, İngiltere’de ortalama enflasyonun 2024’te artıştan sonra kademeli olarak yüzde 4’e düşeceği tahmin ediliyor. 2022’de yüzde 8.9’a çıkacağı bildirildi.

Açıklamada, “Enerji tarifelerine ve önerilen vergi indirimlerine yönelik desteğe rağmen, ekonominin 2023’te daralacağını tahmin ediyoruz” denildi.