Fitch gıda fiyat tablosu


Corona virüsü salgını ve Ukrayna savaşı nedeniyle küresel gıda enflasyonu fırladı. Fitch konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, gıda enflasyonu önümüzdeki yıl keskin bir şekilde düşecek.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel gıda enflasyonunun 2023’te keskin bir şekilde düşeceğini belirtti.

Derecelendirme kuruluşunun açıklamasında, son birkaç hafta içinde tahıl fiyatlarındaki keskin düşüşün, gelecek yıl gıda enflasyonunda düşüş beklentilerini artırdığı belirtildi.

Açıklamada, küresel gıda enflasyonunun 2023’te keskin bir şekilde düşmesinin beklendiği belirtildi.

ÜRETİM HIZLANIYOR

Ukrayna’da savaşın başlamasıyla birlikte arz endişeleri nedeniyle tahıl fiyatlarının yükseldiğine dikkat çekilirken, diğer ülkelerin üretimi hızlandıracağına dair iyimserlik olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Ukrayna’nın bu haftaki tahıl sevkiyatlarının dünya arzına yaklaşık 20 milyon ton katkıda bulunabileceği belirtildi.

KÜRESEL YAVAŞLAMA BEKLENTİLERİ

Küresel makro faktörlerin hububat fiyatlarını da düşürdüğüne dikkat çeken açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” politikasını sıkılaştırmasının resesyon korkularını artırdığı ve önümüzdeki yıl küresel ekonomide önemli bir yavaşlama beklentisine yol açtığı kaydedildi.

YÜKSELEN DOLAR EMTİA FİYATLARINI AZALTIR

Açıklamada, Fed’in para politikası duruşunun dolar endeksini 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardığı belirtildi.

Açıklamada, küresel sanayi üretimindeki yavaşlamanın önümüzdeki dönemde emtia fiyatlarındaki düşüş beklentileriyle örtüştüğü, ancak gıda fiyatlarında yukarı yönlü risklerin gözlemlendiği belirtildi.

Açıklamada, gübre fiyatları düşerken, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesinin bu eğilimi tersine çevirebileceği ve mahsul verimine zarar verebileceği belirtildi.