Fitch: Gaz krizi euro bölgesindeki durgunluğu körüklüyor


Fitch, Nord Stream’in kapatılmasının euro bölgesinde durgunluk olasılığını artırdığı konusunda uyardı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kuzey Akım boru hattından gaz arzının tamamen kesilmesinin avro bölgesinde durgunluk olasılığını daha da artırdığını bildirdi.

Derecelendirme kuruluşunun açıklaması, Kuzey Akım boru hattının 2023’te tamamen kapatılmasının, ajansın Haziran ayındaki tahminlerine kıyasla euro bölgesi gayri safi yurtiçi hasılasında (GSYİH) 1,5-2 puanlık bir düşüşle sonuçlanacağını tahmin ediyor.

Fitch, Haziran ayındaki tahminlerinde avro bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 2,6 ve 2023’te yüzde 2,1 büyümesinin beklendiğini söyledi.

Açıklamada, Kuzey Akım boru hattından gaz arzının tamamen kesilmesinin avro bölgesinde durgunluk olasılığını daha da artırdığı belirtildi.

Açıklamada, Rusya’nın gaz yasağının etkisinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında değişeceği, Almanya gibi Kuzey Akım boru hattına yüksek oranda bağımlı olan ve sadece küçük ülkelerin gaz rezervlerinin çeşitlendirme olanaklarının sınırlı olduğu belirtildi. manevra.

Yüksek doğalgaz fiyatlarının Avrupalı ​​şirketlerin marjları ve nakit akışları üzerindeki baskıyı artırdığına dikkat çeken açıklamada, bölgedeki gübre ve metal şirketlerinin uluslararası emsallerine göre üretim ve rekabet gücünün azalması riskiyle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Rus enerji şirketi Gazprom 2 Eylül’de Kuzey Akım boru hattı üzerinden doğal gaz tedarikini süresiz olarak askıya aldığını duyurdu.

Rus yetkililer, Avrupa’ya doğalgaz arzındaki sorunların yaptırımlardan kaynaklandığını iddia ederken, Avrupalı ​​yetkililer Rusya’nın enerji kaynaklarını silah olarak kullandığını iddia etti.