Fitch, ABD’nin kredi notu görünümünü durağana indirdi


Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’nin kredi notunun “AAA” olarak teyit edildiğini ve görünümün “negatif”ten “durağan”a revize edildiğini duyurdu.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD’nin kredibilitesini “AAA” ile teyit etti ve görünümü “negatif”ten “durağan”a çevirdi.

Fitch’in açıklamasında, görünüm revizyonunun, güçlü ekonomik toparlanma ve salgın sonrası dinamik hükümet gelirleri ile iyileşen kısa vadeli devlet borcundaki ivmeyi yansıttığı belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin uzun vadeli döviz notunun “AAA” olarak yeniden teyit edildiği ve görünümün “negatif”ten “durağan”a değiştirildiği belirtildi.

ABD ekonomisinin 2022’nin ikinci yarısında ve 2023 yılı boyunca yavaşlayacağına dikkat çeken ülke ekonomisinin, işgücü piyasasının devam eden gücüyle desteklenen tüketime bağlı olarak bu yıl yüzde 2,9 oranında büyümesi bekleniyor.

Açıklamada, ABD ekonomisinin 2023’te yüzde 1,5 ve 2024’te yüzde 1,3 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, ABD’de 2022 ve 2023 için ortalama enflasyon beklentilerinin sırasıyla yüzde 7,8 ve yüzde 3,7’ye yükseltildiği ve yüksek enflasyonun tüketici harcamalarını etkilemeye başlayacağı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının başta petrol fiyatları olmak üzere emtia fiyatlarını yükselttiğine dikkati çeken Rusya, Çin’deki karantinaların tedarik zinciri sorunlarını daha da kötüleştirdiğini ve temel emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti.

Fitch’in açıklamasında, sıkı işgücü piyasalarının da nominal ücret enflasyonu üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğu belirtildi.