Fındık piyasası için rekabet kurumuna çağrıFındık piyasası için rekabet kurumuna çağrı

TZOB Başkanı Bayraktar, fındık piyasasındaki tekelin bu yıl kendisini piyasa fiyatlarının üzerinde gösterdiğini savunarak, rekabet otoritesini bu göreve davet etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, fındık piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin dünya fındık üretiminin yüzde 62’si ve ihracatının yüzde 61’i ile lider ülke olduğunu kaydeden Bayraktar, 2021 yılında ülkenin fındık hasadının 684.000 ton olduğunu hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılında ülke fındık hasadının yüzde 12 artışla 765.287 ton olarak tahmin edildiğini açıkladığını hatırlatan “Tahıl Kurulu, 2022 sezonu/2023 yılı kabuklu fındık alım fiyatlarını yayınladı. Yüzde 50 sağlıklı iç fındık temeli, Giresun kalitesi Kilogramın ürün için 53 lira, Levant kalitesi için 52 lira ve Sivri kalitesi için 51 lira olduğunu açıkladı.”

Açık piyasada fındığın fiyatının “tekelci firma ve bağlı alıcıları” tarafından belirlendiğini savunan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bu nedenle ülkemizin ihracat kazançları artmıyor, aksine düşüyor. 2021 yılında 344.000 ton fındık ihraç edildi ve 2 milyar 260 milyon dolarlık bir değer yaratıldı. 1 ton fındık 6.569 dolardan ihraç edildi.2020 yılına bakarsak 281.000 ton ihracat için 1 milyar ton fındık ihraç edildi.945 milyon dolar döviz geliri elde ederken, bir ton fındık 6.000 921 olarak ihraç edildi.2015 yılında 240.000 ton fındık ihraç edildiğinde 2 milyar 887 milyon dolar gelir, 12.000 ton fındık ihraç edildi 29 . Ülkemiz dünya fındık ihracatının yüzde 61’ini gerçekleştiriyor. Dolayısıyla Türkiye piyasalarındaki fındık fiyatları dünya piyasalarını da etkiliyor. Gerçek fındığın fiyatını yabancı şirketler değil, anavatanı Türkiye’de belirlemeli.”

“KARTEL YAPISI OLUŞTURUN”

Yıllardır iddia ettikleri ancak kırılamayan piyasa yapıcılığı tekelleşmesinin bu yıl piyasa fiyatlarına yansıdığını iddia eden Bayraktar, özetle şunları söyledi:

“Ferrero, fındık alım fiyatını TMO’nun açıkladığı fiyatın altında kilogram başına 48 ve 49 lire olarak açıkladı. Yabancı bir firma yatırım bahanesiyle ülkemize geliyor, fabrika kuruyor ve üretiyor. Ayrıca bu yatırımcı kendisine görev karteli yapısı olmadan piyasaya müdahale etme ihtiyacı duyar, fındık üretir, kendileriyle işbirliği yapan tüccarlardan fındık satın alır, onlarla işbirliği yapmayanları cezalandırır ve onları borsadan çekilmeye zorlar. pazar. Fındığın değerini korumak milli bir görevdir. Ferrero’nun piyasa üzerindeki baskısına ‘dur’ denmeli.”

“PAZAR ÜRETİCİLERİNE KARŞI”

Devletin Fiskobirlik ile iş birliği içinde ürünün tamamını alması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Buradan rekabet otoritesini çağırıyorum ve teslim olmaya davet ediyorum.