Finansal Hizmetler Güven Endeksi Ağustos’ta düştü


Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) Ağustos ayında 3.5 puan düşüşle 168,3 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos Ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni açıkladı.

Finans sektöründe faaliyet gösteren 155 kurumun yanıtlarının ağırlıklandırılması ve toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre, endeks Ağustos ayında 3,5 puan azalarak 168,3’e geriledi.

Endeksi oluşturan anket sorularının yayılım endeksleri incelendiğinde, önümüzdeki üç aydaki hizmet talebi beklentisi FHGE’yi olumlu yönde etkilerken, son üç aydaki iş durumu ve hizmet talebi FHGE’yi aşağı yönlü etkilemektedir.

İş durumu ve hizmet talebi değerlendirmelerinin ardından son üç ayda iş durumundaki iyileşme ve hizmet talebindeki artışa ilişkin değerlendirmeler bir önceki aya göre zayıfladı. Önümüzdeki üç ayda hizmet talebinin artacağı beklentileri arttı.

İstihdama ilişkin değerlendirmelerde ise eğilim, son üç ayda istihdam artışı belirtenler ile önümüzdeki üç ayda istihdam artışı bekleyenler lehine yükseldi.

“Finansal ve sigortacılık faaliyetleri” sektöründeki güven endekslerinin NACE Rev. 2 sektör sınıflamasına göre alt sektörlere göre değerlendirildiğinde, “64-Finansal hizmetler faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)”, “65-Sigortacılık, reasürans ve emeklilik fonları (Zorunlu) sosyal güvenlik yardımları)” ve “66 – sigortacılık faaliyetlerine ilişkin mali hizmetler ve yan faaliyetler” bir önceki aya göre sırasıyla 3,4, 2,2 ve 22 puan azalmıştır.