Fenomen Meraklı Gelir Raporu açıklandı!Fenomen Meraklı Gelir Raporu açıklandı!

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla hızla büyüyen sosyal medya platformları birçok insan için gelir kaynağı olurken, markaların %68’i olağanüstü pazarlama bütçelerini artırıyor. Influencerlar için bir içerik platformuna dönüşen yerli web sitesi, sosyal medya fenomenlerinin kazanç raporunu açıkladı.

Mobil cihazların yaygınlaşması ile sosyal medya platformlarının kullanımı arttıkça, pazarlama stratejilerinde influencer pazarlamanın payı artmaktadır. Influencer Marketing Hub tarafından konuyla ilgili yayınlanan veriler, 2021’de yaklaşık 14 milyar dolar olan influencer pazarlama pazarının 2022’de 16 milyar doları geçeceğini gösteriyor. Sosyal medyanın gücünü avantaja çevirerek satışlarını artırmak isteyen markaların %68’i, 2022 yılındaki pazarlama kampanyalarında influencer bütçelerini artırmayı hedeflerken, son dönemde fenomen içerik platformlarından biri haline gelen Cemre.com, influencer’ın merak edilen kazanç skorunu gözler önüne seriyor.

Cemre.com’un kurucusu Yaşar Can, sosyal medya platformlarının sadece iletişim değil, aynı zamanda bir reklam ve tanıtım aracı olduğunu belirterek, araştırmalarını değerlendirerek şunları söyledi:

“İnsanlar arasındaki en etkili iletişim araçlarından biri haline gelen sosyal medya, bazı kişiler için gelir kaynağı olurken, markalar için de hedef kitlelerine ulaşmada önemli bir kanal haline geliyor. Fenomenler işlerini dijital kanallara kaydırırken, markalar ürünlerini sosyal medya fenomenleri aracılığıyla sergiliyor. Ağırlıklı olarak YouTube, Instagram ve TikTok gibi platformlarda düzenli olarak içerik paylaşan fenomenler, 2-3 yılda 20.000 ile 30.000 TL arasında aylık gelire ulaşıyor.

FENOMEN-WINS, ETKİLENEN ADAYLARINA İLHAM VERİYOR

Sosyal medya kullanıcılarının içerik üreticisi olmalarında influencer kazançlarının teşvik edici bir rol oynadığını vurgulayan Yaşar Can, önde gelen sosyal medya platformlarında influencer kazançlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“TikTok, dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri. Araştırmamız sırasında, bu uygulamada yaklaşık 100.000 takipçisi olan fenomenin canlı yayın ve sponsorlu kazançlarının toplamının 8.000 TL’yi aştığını tespit ettik. TikTok, kullanıcılarına herhangi bir ücret ödemezken, reklam geliri paylaşımı gibi bir program da sunmazken YouTube platformunda durum farklı bir boyut kazanıyor.”

YOUTUBER YAKLAŞIK KAZANDI. REKLAM BAŞINA 100.000 TL

Cemre.com Kurucusu Yaşar Can, kanal sahiplerinin YouTube’daki reklamlardan gelir elde edebileceğini söyledi: “YouTube influencer’larının reklam gelirlerinin yaklaşık %55’i kanal sahiplerine gidiyor ve bu platformda bin izlenme başına 2 ile 25 TL arası alıyorlar. . Fenomenalar bin takipçi ile 4.000 saati gördüklerinde para kazanmaya başlayabilirler. Tabii ki kâr etmek bununla da sınırlı değil. Çünkü kanal sahipleri videoya yerleştirdikleri reklamlarla video başına 100.000 TL’ye kadar kazanç elde edebiliyor. Yaklaşık 1 milyon abonesi olan kanallar ayda 15.000 ile 40.000 TL arasında kazanç sağlıyor.

100.000 TAKİPÇİ OLAN INSTAGRAM TAKİPÇİSİ HİSSE BAŞINA BİN TL ALIYOR

Yaşar Can, Instagram fenomenlerinin talep ettiği reklam sayısı arttıkça reklam maliyetlerinin de arttığına dikkati çekerek, “Instagram influencer’larının gelir elde etme yöntemleri hesap sahibine göre değişse de birçoğu başka sayfaların tanıtımını yapıyor. Hesaplar, kendi ürünlerini satışa sunar veya onlarla işbirliği yapar ve onlarla para kazanır. Ortalama 100.000 takipçi ve 10.000 ile 30.000 arası görüntülenen Instagram fenomenlerinin paylaşımları için yaklaşık bin TL ücret alınmaktadır. 1 milyonun üzerinde takipçisi olanlar için faturalı fatura ile çalıştıkları için bu sayı 5.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir.

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI GELİR HAVUZU OLDU

Büyük bir canlı yayın ağı olan Twitch’in oyun tabanlı eğlence videolarından para kazandığını kaydeden Yaşar Can, “Twitch yayıncıları ödemelerini ancak 100 doları geçtiği takdirde alabilirken, Twitch yayıncılarının bağlı kanalları da ekstra kazanç kapısı açıyor. gelir.” verdi:

“Sosyal medya birçok sektör ve birey için hızla büyüyen bir gelir havuzu olarak ortaya çıktıkça, bu kanallardan gelen fenomenlerin durumu ve gelir akışları birçok kullanıcıya ilham veriyor. Cemre.com olarak içerik üreticisi olmak isteyenlerin bu işi meslek haline getirmelerine, içeriklerini yayınlayacakları bir platform olarak destekliyoruz.”