Fed’in büyük bir faiz artırımı olasılığı artıyor


ABD’de yüksek enflasyonun ardından Fed’in gelecek haftaki toplantısında 100 baz puanlık artış yapacağı tahmin ediliyor. Çoğu yatırımcı 75 baz puanlık bir artış beklese de, 100 baz puanlık bir artışa yüzde 36 olasılık veriliyor.

ABD hisse senedi ve tahvil piyasaları için zaten olumsuz olan görünüm, enflasyon yükselmeye devam ettikçe kötüleşti ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını sıkılaştıracağı endişelerini artırdı.

Piyasalar haftalardır Fed’in sıkılaştırma hamlelerinin tam olarak fiyatlanıp fiyatlanmadığını tartışırken, birçok yatırımcı gelecek haftaki para politikası toplantısında 75 baz puanlık bir artış bekliyor.

Piyasalar şimdi 100 baz puanlık bir faiz artışı için yüzde 36 şansı fiyatlıyor. Enflasyon verisi öncesi 100 baz puanlık bir artış, ihtimaller arasında önemli değildi. Bazı analistler, aylar boyunca gelecekteki Fed faiz oranlarına ilişkin beklentilerini de yükselttiler.

BU YIL FAİZ 225 BAZ ARTTI

Fed, bu yıl faiz oranlarını toplam 225 baz puan artırdı. Fed, Temmuz ayındaki son toplantısında 75 baz puan artırdı. Merakla beklenen faiz kararı 21 Eylül’de açıklanacak.

ABD’de dün açıklanan beklenenden daha iyi gelen enflasyon verilerinin ardından hisse senedi ve tahvil piyasaları keskin bir şekilde düştü ve merkez bankasının önümüzdeki haftalarda sıkılaştırma yapabileceğine dair artan endişeler vardı.

ENFLASYON ARTIŞI

Yakından izlenen TÜFE verileri, tüketici fiyatlarının Ağustos ayında yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 8,3 arttığını gösterdi.

Verilerin ardından yatırımcılar, yıl boyunca varlık fiyatlarını sarsan büyük sıkılaştırma hareketlerine hazırlanıyor.

Dünkü keskin satışın ardından S&P 500 Endeksi yüzde 4,3 ve Nasdaq yüzde 5,2 düştü. Her iki endeks de Haziran 2020’den bu yana en büyük günlük düşüşlerini kaydetti.

ABD’nin 10 yıllık Hazine faizi yüzde 3.46 ile neredeyse üç ayın en yüksek seviyesine yükseldi.