Fed’in bej defteri, talepte artan bir yavaşlamanın işaretlerini gösteriyor


ABD Merkez Bankası (Fed), ülkenin çeşitli bölgelerinde zayıflayan talep belirtilerinin arttığını, bazı bölgelerde ise artan resesyon riskine ilişkin endişelerin arttığını bildirdi.

Fed, Amerikan ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeleri içeren Beige Book raporunun Temmuz sayısını yayınladı.

Bankanın 12 şubesinden alınan analizler kullanılarak derlenen raporda, ekonomik aktivitenin Mayıs ortasından bu yana ılımlı bir hızda büyüdüğü tespit edildi.

Raporda, birkaç bölgede talep yavaşlamasının arttığına dair işaretler bulunurken, beş bölge artan resesyon riskiyle ilgili endişeleri dile getirdi.

Yüksek gıda ve akaryakıt fiyatları hane halkının isteğe bağlı gelirini azalttığı için çoğu bölgede tüketici harcamalarının ılımlı olduğuna dikkat çekilirken, talebin önümüzdeki 6 ila 12 ay içinde artacağı ve düşmeye devam edeceği için gelecekteki ekonomik büyüme görünümü çoğunlukla olumsuz.

Raporda, işgücü piyasası koşullarının genel olarak sıkı kalmasıyla birlikte, istihdamın çoğu bölgede orta ila orta hızda büyüdüğü belirtildi.

Rapora göre, çoğu bölge ücret artışlarını bildirmeye devam ederken, bazı bölgeler önümüzdeki 6 ayda ücret artışlarının yüksek kalmasını beklerken, diğerleri bu yıl ücret baskılarının azalmasını bekliyor.

Fiyat artışlarıyla ilgili olarak raporda, “Tüm bölgelerdeki tüm tüketim seviyelerinde önemli fiyat artışları bildirildi.”

Rapor, gıda, emtia ve enerji maliyetlerindeki artışların önemli seviyelerde kaldığını ve birkaç bölgede gelecekteki talep yavaşlamalarına ilişkin endişeleri artırdığını ve fiyatlandırma gücünün sabit kaldığını tespit etti.