Fed’den yıl sonuna kadar ne kadar faiz artışı bekleniyor?


Reuters’in son anketine göre, ekonomistler Fed’in Kasım toplantısında 75 baz puan, Aralık ayında ise 50 baz puan yükselmesini bekliyorlar. Bu tahminler gerçekleşirse, ABD faiz oranı 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyesine çıkacak.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha önce tahmin edilenden daha yüksek faiz oranlarını artırması bekleniyor.

Reuters’in son ekonomist anketi, Fed’in faiz oranlarını iki hafta önce beklenenden çok daha yüksek bir zirveye çıkaracağını öngördü.

Beklentilerdeki bu değişiklik, Fed’in geçen haftaki politika toplantısında 75 baz puanlık üçüncü düz faiz artırımını açıklamasının ve enflasyonu frenlemek için faizleri beklenenden daha fazla artırma planlarını açıklamasının ardından geldi.

Fed’in bu yıl ve önümüzdeki hafta faiz oranlarını yukarı yönlü revize etmesinden sonra, zaten ağır kayıplara uğrayan borsada satışlar arttı. Birçok para birimi dolar karşısında kayıplarını artırdı.

Geçen haftaki Fed toplantısının ardından Reuters tarafından ankete katılan 83 ekonomistin 59’u ya da yüzde 70’inden fazlası, Fed’in 1-2 Kasım toplantısında üst üste dördüncü ay için faiz oranlarını 75 baz puan artıracağını söyledi. Aralık toplantısında 50 baz puan yükselecek ve yılı yüzde 4,25 ile yüzde 4,50 arasında faiz artırımları ile kapatacağı tahmin ediliyor.

FAİZ ORANLARI 2008 KIRASINDAN BU YANA EN YÜKSEK OLABİLİR

Bu tahmin gerçekleşirse, 2008 başlarındaki küresel mali krizden bu yana en yüksek olacak ve iki hafta önceki %3,50 ile %3,75 arasındaki tahminin 75 baz puan üzerinde olacak.

Uzmanlar ayrıca, kilit faiz oranının gelecek yılın ilk çeyreğinde %4,5 ile %4,75 aralığında zirve yapacağını tahmin ediyor.

“SİYASİ HATA YOK”

BofA Securities ABD baş ekonomisti Michael Gapen, “Enflasyon bu kadar yüksekse, tarih size bununla savaşmanız ve bir an önce son vermeniz gerektiğini söylüyor. Bu bir politika hatası değil” dedi.