Fed’den Powell: Enflasyonla mücadele zarar verecek


FED (Fed) Başkanı Jerome Powell, fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının zaman alacağını söyledi ve enflasyonla mücadelenin “acı verici” olacağını tahmin etti.

Flaş Haber! Powell, Kansas City Fed’in ev sahipliğinde düzenlenen Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda para politikası ve fiyat istikrarı hakkında konuştu.

Bu yılki “Ekonomik ve Siyasi Kısıtlamaları Yeniden Değerlendirmek” başlıklı sempozyumda konuşan Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) odak noktasının enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek olduğunu söyledi.

Fed’in fiyat istikrarından sorumlu olduğunu vurgulayan Powell, bunun ekonominin temel taşı olduğunu belirterek, “Fiyat istikrarı olmadan ekonomi kimsenin işine yaramaz” dedi.

“FİYAT İSTİKRARINI GERÇEKLEŞTİRMEK ZAMAN ALACAK”

Powell, fiyat istikrarı olmadan güçlü işgücü piyasası koşullarının sürdürülebilirliğinin herkese fayda sağladığını açıklayarak, şunları söyledi:

“Fiyat istikrarını yeniden sağlamak zaman alacak ve arz ve talebi daha iyi dengelemek için araçlarımızın güçlü bir şekilde kullanılmasını gerektirecek. Enflasyonu düşürmek muhtemelen trendin altında bir büyüme dönemi gerektirecek. Ayrıca, enflasyon işgücü piyasası koşullarında da bir miktar ılımlılık olması muhtemel.

Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha zayıf işgücü piyasası koşulları, enflasyonu düşürürken hane halkları ve işletmeler için bir miktar acıya neden olacaktır. Bu, enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetidir. Ancak fiyat istikrarını yeniden sağlamak çok daha fazla acı anlamına gelir.”

ABD ekonomisinin yavaşladığını kaydeden Powell, son ekonomik verilerden gelen karışık sinyallere rağmen ekonominin güçlü ivme göstermeye devam ettiğini açıkladı.

“BİR AY İYİLEŞTİRME, komitenin görmesi gerekenin çok gerisinde kalıyor”

Powell, işgücü piyasasının güçlü ve dengesiz olduğunu ve işgücü talebinin mevcut işgücü arzını önemli ölçüde aştığını kaydetti.

Enflasyonun yüzde 2’nin oldukça üzerinde olduğuna dikkat çeken Powell, yüksek enflasyonun ekonomiye nüfuz etmeye devam ettiğini söyledi.

Fed Başkanı Powell, “Temmuz ayı için daha düşük enflasyon okumaları memnuniyetle karşılansa da, tek bir aylık iyileşme, enflasyonun düştüğünden emin olmadan önce komitenin görmesi gerekenin çok gerisinde kalıyor” dedi. söz konusu.

“EYLÜL TOPLANTISINDA KARARIMIZ GELEN VERİLERE VE GÖRÜNÜMÜN İYİLEŞMESİNE BAĞLI OLACAK”

Powell, para politikası duruşlarını kasten enflasyonu yüzde 2’ye indirecek kadar kısıtlayıcı seviyelere çektiklerini açıklayarak, Temmuz toplantısındaki faiz artırımının ikinci 75 baz puanlık artış olduğunu, o zaman alışılmadık derecede büyük bir zam daha fazla olabileceğini hatırlattı. bir sonraki toplantıda uygun

Powell, “Eylül toplantısındaki kararımız, gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacak.” Dedi. Para politikası daha da sıkılaştıkça, bir noktada zamların hızını yavaşlatmanın uygun olacağını yineledi.

Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlamanın muhtemelen bir süre daha uyumlu politika duruşunu korumayı gerektireceğini belirterek, tarihi rekorun erken politika gevşemesine karşı güçlü bir uyarı olduğunu söyledi.

“İŞİN YAPILDIĞINDAN EMİN OLAN KADAR DEVAM EDİYORUZ”

Powell, Fed yetkililerinden gelen son tahminlerin, medyan federal fon oranının 2023’ün sonunda yüzde 4’ün biraz altında olacağını ve tahminlerin Eylül ayında güncelleneceğini gösterdiğini söyledi.

Powell, para politikası görüşmelerinin ve kararlarının hem 1970’ler ve 1980’lerdeki yüksek ve dalgalı enflasyon döneminden hem de son çeyrek asırlık düşük ve istikrarlı enflasyon döneminden öğrendiklerine dayandığını açıklayarak, o dönemlerden alınan derslerin de çok önemli olduğunu kaydetti. enflasyonu düşürmek için bankanın araçlarını kullanırken rehberlik edeceklerdi.

Talebin arzla daha iyi eşleşmesini ve enflasyon beklentilerinin istikrara kavuşmasını sağlamak için talebi azaltmak için güçlü ve hızlı adımlar atıyoruz. İşin bittiğinden emin olana kadar devam edeceğiz” dedi Powell. söz konusu.