Fed yetkililerinden “Önce Enflasyon” mesajı


Fed yetkilileri, ABD hisse senedi piyasalarındaki düşüş ve diğer ülkelerdeki kur krizlerinden ve küresel piyasalarda artan oynaklıktan kaynaklanan sorunlar olduğunu ancak asıl amaçlarının enflasyon kontrolü olduğunu söyledi.

Federal Rezerv (Fed) yetkilileri, piyasalar bocalarken önceliğin enflasyon olduğu mesajını verdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, finans piyasalarındaki oynaklığın yatırımcı kararlarını ve doların ABD ekonomisine olan değerini etkileyebileceğini belirterek, “Bu konularda bir ödünleşim var. Ancak hedefimiz açısından bakarsak para politikasını ABD’de fiyat istikrarını sağlayacak şekilde yönlendireceğiz.”

Washington Post için bir etkinliğe katılan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’e, ABD’li yatırımcıların son zamanlardaki sert satışlar karşısında Fed’in para politikası konusunda daha iyimser olup olmadıkları sorulduğunda, bunun alakasız olduğu yanıtını verdi.

“PİYASALARDA ÇOK FAZLA DALGALANMA GÖRACAĞIZ”

“Yatırımcılar yeterince iyimser mi bilmiyorum… Önemli olan enflasyonu kontrol altına almamız. O zamana kadar piyasalarda her yönde birçok dalgalanma göreceğiz” dedi.

İngiltere’de enflasyonun daha da artması riskini taşıyan vergi indirimi planı, ülkenin maliye politikasının İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz oranlarını artırarak fiyat artışlarını azaltma çabalarıyla çatışacağı beklentilerini artırdı.

Karışık mesajlar, sterlinin tarihi düşük seviyelere ulaştığını gördü ve zaten Fed ve diğer birçok merkez bankasından beklenenden daha yüksek oran artışlarıyla karşı karşıya kalan finansal piyasalarda daha fazla oynaklığı körükledi.

İngiltere hükümetinin planının ülkenin ekonomik geleceği hakkında belirsizlik yarattığına dikkat çeken Bostic, “Önerilen plana verilen tepki çok endişe verici. bu, ABD ekonomisinin gelecekteki gelişimi için önemli bir değerlendirme kriteridir.”