Fed öncesi küresel piyasalarda karışık seyir


ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarınki para politikası kararları öncesinde artan resesyon endişeleri ile birlikte küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor.

Dünya çapında artan resesyon riski fiyatlandırmayı etkilemeye devam ederken, yatırımcılar yarınki Fed faiz kararı duyurusu öncesinde temkinli görünüyor.

Tahvil piyasalarında ABD 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık Hazine bonoları arasındaki fark daralmaya devam ederek 34 baz puana gerilerken, şüpheli fiyatlar ABD ekonomisinin resesyona girmesine ilişkin beklentilerin artmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Fed’in yarın yüzde 80 ihtimalle 75 baz puanlık bir artışa razı olacağı tahmin edilirken, para piyasalarındaki fiyatlama, bankanın yarın yüzde 50 ve yüzde 75 ihtimalle Eylül’de yüzde 42 ihtimalle faiz artıracağını tahmin ediyor. toplantı.

Öte yandan hızlanan muhasebe sezonu ile birlikte kurumsal karlılık ve beklentiler piyasaların yönünü etkiliyor.

Dün ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden Walmart, artan enflasyon nedeniyle kar beklentilerini düşürdü. Şirketten yapılan açıklamada, gıda enflasyonunun ilk çeyreğin sonuna göre çift haneli ve daha yüksek seviyelere ulaştığı belirtildi.

Bugün piyasa kapandıktan sonra bilançolarını açıklaması beklenen Microsoft ve Alphabet’in karlılığının da piyasalardaki oynaklığı artırması gerekiyor.

Dolar endeksi Fed’in politika kararları öncesinde yatay seyrederken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1.4 artışla varil başına 101.70 dolara yükseldi.

Dün New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yaşanan bu gelişmelerle S&P 500 endeksi yüzde 0,13, Dow Jones endeksi yüzde 0,28 artarken, Nasdaq endeksi yüzde 0,43 düştü. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne düşüşle başladı.

AVRUPA’DA ENERJİ ARZ PROBLEMİ

Avrupa’daki durgunluk endişelerinin yanı sıra enerji arzı sorunu da fiyatları etkiliyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, Siemens’ten Nord Stream için sevk edilecek türbinle ilgili belgeler aldığını, ancak söz konusu belgenin “önceden belirlenen riskleri azaltmadan daha fazla soru işareti yarattığını” söyledi.

Şirket ayrıca, Kuzey Akım boru hattı için kullanılan bir türbin motorunun daha teknik nedenlerle durdurulduğunu ve bu nedenle boru hattı üzerinden verilen doğal gaz miktarının azalarak 27 Temmuz’dan itibaren maksimum 33 milyon metreküp doğalgaz kutusuna ulaşacağını belirtti. günlük olarak Portovaya kompresör istasyonu aracılığıyla sevk edilecektir.

Bu gelişmeler sonucunda Avrupa’da ağustos teslimli doğalgaz kontratları yüzde 12,6 artışla 179 avroya yükselirken, Avrupa’da kışın yaklaşmasıyla birlikte enerji talebine ilişkin endişeler artmaya başladı.

Bu gelişmelerle birlikte, bölgedeki sanayi üretiminin kış aylarında doğalgaz eksikliği nedeniyle kesintiye uğrayabileceğine dair endişeler artıyor.

Dün Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,33 düştü, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,33 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,80 arttı. Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne düşüşle başladı.

Asya borsaları karışık gelişiyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk kote için başvuracağını açıklamasının ardından Alibaba hisseleri yeni günde yüzde 5’e yakın yükselirken, teknoloji hisselerinin öncülüğünde Çin ve Hong Kong borsaları yükseldi.

Analistler, Alibaba’nın hamlesiyle Çinli yatırımcıların şirket hisselerine daha kolay erişebileceklerini söyledi.

Öte yandan, Güney Kore yılın ikinci çeyreğinde çeyreksel bazda yüzde 0,7 büyürken, parasal sıkılaştırma sürecine paralel olarak Güney Kore merkez bankasının politika aralığını genişleteceği beklentileri risk iştahını destekledi. Ülkede mali sıkıntı yaşayan şirketlerin devlet kredisi desteği alacağı da açıklandı.

Gelişmelerle birlikte Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,6, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 1,7, Güney Kore’nin Kospi Endeksi yüzde 0,2, Japonya’nın Nikkei 225 Endeksi yüzde 0 yükseldi.