Fed kararından sonra New York borsası “ralli”


New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Fed Başkanı Jerome Powell’ın beklenti ve açıklamaları doğrultusunda faiz oranlarını 75 baz puan artırmasının ardından günü “ralli” ile kapattı.

Fed, Temmuz ayındaki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 2,25 ile yüzde 2,50 arasına çıkardı. Kararın ardından New York borsası toparlandı.

Dow Jones endeksi kapanışta 400 puandan fazla artarak yüzde 1.37 artarak 32.197.59 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 2,62 artışla 4.023,61 puana, Nasdaq endeksi yüzde 4,06 artışla 12.032,42 puana yükseldi.

Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımının ardından endeksler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın beklenti ve açıklamaları doğrultusunda olumlu bir seyir izledi.

Fed, Temmuz toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 2,25 ila 2,50 aralığına yükselterek yüksek enflasyonla mücadele etmeye devam ediyor.

Bankadan yapılan açıklamada, son harcama ve çıktı göstergelerinin zayıfladığı, ancak son aylarda iş kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı belirtildi.

Fed Başkanı Powell, faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, enflasyonu düşürme konusundaki kararlılığını yineledi: “Bir sonraki toplantımızda alışılmadık derecede büyük bir artış daha uygun olsa da, bu karar şu ana kadar ve sonra elimizdeki verilere bağlı olacaktır.” değerlendirme.

Powell, enflasyonun hayal kırıklığı yaratmaya devam etmesi halinde daha agresif davranmaya hazır olduklarını belirterek, daha büyük adımlar atmaktan çekinmeyeceklerini vurguladı.

Powell, bir noktada zam oranlarını düşürmenin uygun olacağını belirtti, ancak bu noktanın ne zaman olacağına henüz karar vermediler.

Ekonominin resesyonda olup olmadığı sorulduğunda Powell, “ABD ekonomisinin şu anda resesyonda olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de dayanıklı mal siparişleri Haziran ayında yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarına rağmen piyasa beklentilerinin üzerinde aylık bazda yüzde 1,9 arttı.

Ülkenin mal ticareti açığı da Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 5,6 düşüşle 98,2 milyar dolara geriledi ve ticaretin ikinci çeyrekte ekonomik büyümeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Analistler, ABD’de yarın açıklanacak ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) verilerinin piyasaların odak noktası olacağını söyledi.