Fed kararı sonrası dünya piyasalarındaki mevcut durum


Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki toplantılarda daha yumuşak adımlar atılabileceği yönündeki mesajının ardından küresel piyasalar olumlu seyrederken, bugün gözler ABD’de büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

41 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyon konusunda şahin duruşuyla dikkat çeken Fed, dün faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

Fed’in açıklamasında, son harcama ve çıktı göstergelerinin hafiflediği, ancak son aylarda iş kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı belirtildi.

Fed Başkanı Powell, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda ABD ekonomisinin hala resesyonda olduğuna inanmadığını ve faiz artırımlarının bir noktada yavaşlayacağını, ancak gelecek veriler ışığında karar vereceklerini söyledi.

Powell, işgücü piyasasının son derece sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Tüketici harcamalarındaki büyüme, kısmen düşük reel harcanabilir gelir ve daha sıkı finansal koşullar nedeniyle önemli ölçüde yavaşladı” dedi.

Powell, bazı emtia fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşe rağmen, Ukrayna’daki savaş nedeniyle ham petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki artışın, artan benzin ve gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek baskı oluşturduğuna dikkat çekti.

Powell’ın açıklamalarının ardından, para piyasalarının Eylül toplantısında yüzde 66 oranında 25 baz puanlık faiz artırımı şansı var.

Tahvil piyasalarında, ABD 10 yıllık ve 3 aylık Hazine bonoları arasındaki fark dün 30 baz puana düştükten sonra 42 baz puana yükselirken, getiri eğrisi ters fiyatlanmaya devam ediyor.

ABD BÜYÜME VERİLERİ TAKİP EDİLECEK

ABD ekonomisinde durgunluk belirtileri devam ederken bugün açıklanacak ikinci çeyrek GSYİH verileri piyasalarda oynaklığı artırabilir.

Öte yandan, ülkedeki mevcut raporlama sezonunda şirket ve sektörle ilgili farklılıklar öne çıkmaya devam ederken, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın geliri bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1 düştü. geçen yılın aynı dönemine kıyasla ilk kez.

Pfizer’in bugün piyasa açılmadan, Apple, Amazon ve Intel’in ise piyasa kapanışından sonra açıklayacağı kazançların piyasaların yönünü etkilemesi bekleniyor.

DOLAR ENDEKSİ DÜŞÜYOR

Dün FED kararlarının ardından dolar endeksi yüzde 0,7 düşerek 106,4’e gerilerken, altın ons fiyatı yüzde 1 artarak 1.734 dolara, Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 2,6 artarak 102,4 dolara yükseldi.

Bu gelişmelerle birlikte New York Menkul Kıymetler Borsası’nda S&P 500 Endeksi dün yüzde 2,62, Dow Jones Endeksi yüzde 1,37 ve Nasdaq Endeksi yüzde 4,06 yükseldi. ABD’de endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne düşüşle başladı.

AVRUPA’DA “GAZ” STRES

Avrupa’nın enerji arz sorununun bölgedeki ekonomik aktiviteyi etkileyebileceğine dair endişeler artarken, Rusya’dan olumsuz haber akışı devam ediyor.

Avrupa’da doğalgaz fiyatı megavat saat başına 223,85 avro ile rekor seviyeye ulaşırken, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Rusya’dan elektrik kesintisi ihtimalini göz önünde bulundurarak doğalgaz tüketimini yüzde 15 oranında azaltmayı kabul etti.

Dün Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,53, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,57, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,75 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,52 yükseldi. Avrupa’da endeks vadeli sözleşmeleri yeni güne düşüşle başladı.

Asya hisse senedi piyasaları Fed’in para politikası kararlarının ardından canlanırken, ABD’de açıklanacak önemli makroekonomik veriler ve teknoloji şirketi bilançoları öncesinde artan belirsizlikler yukarı yönlü baskı yapıyor.

Bu gelişmelerle birlikte Japonya’da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0,2, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,6, Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0,7 yükselirken, Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0 yükseldi 3 düştü.

Bugün piyasalarda izlenecek tarihler şu şekilde:

09.00 İngiltere, Konut Fiyat Endeksi Temmuz

10.00 Türkiye, Haziran ekonomik güven endeksi

10h30 Türkiye TCMB enflasyon raporu

12.00 Euro Bölgesi Temmuz Ayı Tüketici Güven Endeksi

14:30 Türkiye, haftalık para ve bankacılık istatistikleri

15.00 Almanya, Temmuz TÜFE

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

15.30 ABD, 2. Çeyrek GSYİH