Fed faiz kararını açıkladı: Powell’dan Karar Sonrası Mesajları


ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Fed, faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. ABD faiz oranı 3.00-3.25 bandına tırmandı. Fed, art arda beşinci gün için faiz oranlarını artırırken, ekonomistler Kasım ayında 50 baz puanlık bir artış daha bekliyorlar. Fed Başkanı Powell, kararın ardından yaptığı açıklamada, artış oranının verilere bağlı olacağını söyledi.

Tüm dünyanın merakla beklediği ABD Merkez Bankası (Fed), çıkar kararı duyurdu.

Fed politika faiziEndeksi 75 baz puan artırarak yüzde 3.00-3.25 aralığına yükseltti. Ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle, kilit faiz oranları üst üste beşinci kez yükseltildi.

Analistler, Kasım seansı için tahminlerin 50 baz puana odaklandığını söylüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez BankasıMerkez Bankası’nın (TCMB) yarınki Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararının yanı sıra İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) yurt dışı faiz oranları da piyasaların beklediği diğer önemli tarihler arasında yer alıyor. .

POWELL’DEN YENİ ARTIŞ AÇIKLAMASI

Fed Başkanı Jerome Powell, kararın ardından bir basın toplantısı düzenledi. Powell, ana hedeflerinin enflasyonu yüzde 2’ye çıkarmak olduğunu söyledi. Powell, “Fiyat istikrarını sağlamak bizim sorumluluğumuzdur” dedi ve “Fiyat istikrarı olmadan ekonomi işleyemez” dedi.

Fed Başkanı, faiz oranlarının daha da yükseltilmesinin gerekli olacağını ifade ederek, faiz artırımının gelen verilere bağlı olacağını söyledi.

FED AÇIKLAMASINDA ÖNEMLİ AYRINTILAR

Besleditarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki ay yapılacak toplantılarda faiz artırımına devam edilmesinin uygun olacağı tahminini yeniden kullanması dikkat çekti.

Fed’in ekonomik verilere ilişkin tahminlerinde banka yetkililerinin 2022 yıl sonu için ortalama faiz beklentisi yüzde 4,4 olarak kaydedildi. 2023 sonunda yüzde 4,6 olarak ifade edildi.

Fed, Covid-19 salgınından hızlı ekonomik toparlanmanın ardından yüksek enflasyon baskısının ortasında 2021’in son çeyreğinde para politikasının tonunu değiştirmeye başladı.

Banka, Mart ayında varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz oranlarını yükseltmeye başlamıştır.

Fed, 2018’den bu yana ilk kez Mart toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı alırken, Mayıs toplantısında 50 baz puanla 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artırımını gerçekleştirdi.

Haziran toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırarak 1994’ten bu yana en yüksek oran olan Fed, Temmuz toplantısında da aynı oranda faiz artırdı.

Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’de Covid-19 salgınına karşı alınan karantina önlemlerinin tedarik zinciri sorunlarını yoğunlaştırmasıyla yükseliş trendini sürdüren enflasyon, Fed üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

ABD enflasyonu, Haziran ayında yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen, beklentilerin üzerinde geldi ve Temmuz’da yüzde 8,5’e ve Ağustos’ta yüzde 8,3’e geriledi.